W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Załączniki do wniosku o przyznanie płatności na rok 2024

A. Płatności bezpośrednie

Płatność dla małych gospodarstw

  • Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw
  • Wycofanie wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw

Materiały

Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw​_2024
Wniosek​_płatność​_dla​_małych​_gospodarstw​_2024.pdf 0.13MB
Wycofanie wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw​_2024
Wycofanie​_wniosku​_płatność​_dla​_małych​_gospodarstw​_2024.pdf 0.13MB

Rolnik aktywny zawodowo:

Dokumenty dotyczące 2023 r., składane w przypadku, gdy rolnik wskazał we wniosku, że zarządza portem lotniczym lub administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami i jest jednocześnie rolnikiem aktywnym zawodowo oraz chce udokumentować, że jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego jego przychodu:

  • zaświadczenie o przychodach z działalności pozarolniczej wydane przez właściwy organ podatkowy lub
  • faktury albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji, lub inne równoważne dowody potwierdzające sprzedaż produktów rolnych lub
  • zaświadczenie o wysokości uzyskanego wsparcia w związku z prowadzoną działalnością rolniczą, wydane przez organ lub podmiot, inny niż ARiMR, który wypłacił takie wsparcie.

Dokumenty dotyczące 2023 r., składane w przypadku, gdy rolnik wskazał we wniosku, że zarządza portem lotniczym lub administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami i jest jednocześnie rolnikiem aktywnym zawodowo oraz chce udokumentować, że kwota płatności bezpośrednich, jakie mu przysługiwały za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej:

  • zaświadczenie o przychodach z działalności pozarolniczej wydane przez właściwy organ podatkowy

Podstawowe wsparcie dochodów:

  • Oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego lub płatności ONW lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach WPR 2023-2027 lub płatności ekologicznej w ramach WPR 2023-2027 lub płatności ekologicznej w ramach PROW 2014-2020 lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach PROW 2014-2020 - jeżeli przynajmniej jedna działka referencyjna lub jedna powierzchnia deklarowana do płatności jest przedmiotem współposiadania. Oświadczenie jest składane dla każdego współposiadacza oddzielnie, natomiast nie jest składane, jeżeli współposiadaczem jest małżonek wnioskującego o płatność.
  • Oświadczenie o obszarach i elementach nieprodukcyjnych w gospodarstwie – dotyczy gospodarstw o powierzchni gruntów ornych powyżej 10 ha.
  • dokumenty dotyczące rolnika aktywnego zawodowo – jeśli dotyczą

Jeżeli rolnik zadeklarował we wniosku o przyznanie płatności uprawę konopi włóknistych:

  • Oświadczenie o uprawie konopi włóknistych.
  • urzędowe etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi włóknistych, lub – w przypadku odmian dla zachowania bioróżnorodności – etykiety dostawcy lub nadruk albo stempel stosowany na opakowaniach materiału siewnego odmian dla zachowania bioróżnorodności, lub – w przypadku uprawy konopi włóknistych założonej z materiału matecznego– oświadczenie zachowującego odmianę, że materiał siewny został wyprodukowany zgodnie z metodyką hodowli przyjętą dla danej odmiany, będące dokumentem równoważnym etykietom. Etykiety rolnik jest zobowiązany dostarczyć do ARiMR do dnia 2 września 2024 r.
  • Oświadczenie o zawarciu umowy na zadeklarowane grunty - składane przez rolnika w przypadku, gdy została zawarta ustna umowa dzierżawy gruntów zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności

Materiały

Oświadczenie-zgoda współposiadacza działek​_2024
oświadczenie​_-​_zgoda​_współposiadacza​_działek​_OB​_ONW​_rolsy​_2024.pdf 0.20MB
Oświadczenie-uprawa konopi​_2024
Oswiadczenie-uprawa​_konopi​_2024.pdf 0.12MB
Oświadczenie o zawarciu umowy na zadeklarowane grunty​_2024
Oświadczenie​_o​_zawarciu​_umowy​_na​_zadeklarowane​_grunty​_2024.pdf 0.16MB

Płatność redystrybucyjna, płatność do roślin pastewnych:

Jeżeli wniosek jest składany przez spółdzielnię:

  • Oświadczenie o liczbie członków spółdzielni,
  • Oświadczenie podmiotu przeprowadzającego badanie lustracyjne o poddaniu się wnioskodawcy temu badaniu lub inny dokument potwierdzający poddanie temu badaniu albo Oświadczenie o poddaniu się badaniu lustracyjnemu.

Oświadczenia nie muszą być składane, jeżeli spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie płatności.

Materiały

Oświadczenie-liczba członków-spółdzielnia​_2024
oświadczenie​_liczba​_członków​_spółdzielnia​_2024.pdf 0.16MB
Oświadczenie o poddaniu się badaniu lustracyjnemu​_2024
Oświadczenie​_o​_poddaniu​_sie​_badaniu​_lustracyjnemu​_2024.pdf 0.22MB

Płatność dla młodych rolników:

  • Oświadczenie o osobach sprawujących faktyczną i trwałą kontrolę nad grupą osób;
  • Oświadczenie o osobach sprawujących faktyczną i trwałą kontrolę nad osobą prawną;
  • Oświadczenie o pozostawaniu w związku małżeńskim i wspólnym prowadzeniu gospodarstwa z małzonkiem, który nie ma nadanego numeru PESEL,
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie lub staż pracy w rolnictwie – składane są w pierwszym roku ubiegania się o płatność dla młodych rolników. W przypadku rolników, którzy uzyskali wymagane wykształcenie po ostatecznym terminie składania wniosków, ale do 20 września, dokumenty takie rolnik powinien złożyć do dnia 30 września w pierwszym roku ubiegania się o przyznanie płatności dla młodych rolników.
  • dokumenty potwierdzające staż pracy:
    • świadectwo pracy wydane przez pracodawcę na podstawie przepisów prawa pracy obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), lub
    • umowa o pracę (zatrudnienie w gospodarstwie na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej), jeżeli umowa taka nie została rozwiązana do dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dla młodych rolników.
  • dokumenty potwierdzające sprawowanie faktycznej i trwałej kontroli nad osobą prawną lub nad grupą osób (inną niż małżonkowie) i datę rozpoczęcia sprawowania tej kontroli przez młodego rolnika.

Materiały

Oświadczenie o grupie osób​_młody rolnik​_2024
Oświadczenie​_o​_grupie​_osób​_młody​_rolnik​_2024.pdf 0.18MB
Oświadczenie o osobach sprawujących kontrolę nad osobą prawną​_młody rolnik​_2024
Oświadczenie​_o​_osobach​_sprawujących​_kontrolę​_nad​_osobą​_prawną​_młody​_2024.pdf 0.18MB
Oświadczenie o pozostawaniu w związku małżeńskim​_młody rolnik​_2024
Oświadczenie​_o​_pozostawaniu​_w​_związku​_małżeńskim​_młody​_rolnik​_2024.pdf 0.16MB

Płatność do konopi włóknistych:

  • Oświadczenie o uprawie konopi włóknistych.
  • urzędowe etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi włóknistych lub – w przypadku odmian dla zachowania bioróżnorodności – etykiety dostawcy lub nadruk albo stempel stosowany na opakowaniach materiału siewnego odmian dla zachowania bioróżnorodności, lub – w przypadku uprawy konopi włóknistych założonej z materiału matecznego pochodzącego od hodowcy danej odmiany – oświadczenie zachowującego odmianę, że materiał siewny został wyprodukowany zgodnie z metodyką hodowli przyjętą dla danej odmiany, będące dokumentem równoważnym etykietom. Etykiety rolnik jest zobowiązany dostarczyć do ARiMR do dnia 2 września 2024 r.

Materiały

Oświadczenie-uprawa konopi​_2024
Oswiadczenie-uprawa​_konopi​_2024.pdf 0.12MB

Płatność do ziemniaków skrobiowych:

Umowa/kopia umowy potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji

Płatność do buraków cukrowych:

Umowa/kopia umowy potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji

Płatność do pomidorów:

Umowa/kopia umowy potwierdzona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika Agencji

Płatność do bydła, płatność do krów:

  • Oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych do płatności
  • Oświadczenie o zwierzętach będących w posiadaniu małżonka rolnika
  • Oświadczenie o zwierzętach wycofywanych – w przypadku, gdy rolnik chce wycofać co najmniej jedno zwierzę z płatności
  • Oświadczenie o zwierzętach zastępowanych - w przypadku, gdy rolnik zastępuje zwierzę zadeklarowane do płatności innym zwierzęciem Oświadczenie jest składane w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia

Materiały

Oświadczenie-zwierzęta​_przyznanie​_2024
Oświadczenie​_zwierzęta​_przyznanie​_2024.pdf 0.21MB
Oświadczenie-małżonek-bydło​_krowy​_2024
Oświadczenie​_małżonek​_bydło​_krowy​_2024.pdf 0.20MB
Zwierzęta-wycofanie​_2024
Zwierzęta​_wycofanie​_2024.pdf 0.18MB
Zwierzęta-zastąpienie​_2024
Zwierzęta​_zastąpienie​_2024.pdf 0.16MB

Płatność do kóz, płatność do owiec:

  • Oświadczenie o numerze siedziby stada, w której zwierzęta są przetrzymywane - jeżeli zwierzę jest przetrzymywane w innej siedzibie stada niż siedziba wnioskodawcy lub jest/było w posiadaniu małżonka rolnika
  • Oświadczenie o zwierzętach zastępowanych - w przypadku, gdy rolnik zastępuje zwierzę zadeklarowane do płatności innym zwierzęciem. Oświadczenie jest składane w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia

Materiały

Oświadczenie-siedziba stada-małżonek​_owce​_kozy​_2024
Oświadczenie​_siedziba​_stada​_małżonek​_owce​_kozy​_2024.pdf 0.20MB
Zwierzęta-zastąpienie​_2024
Zwierzęta​_zastąpienie​_2024.pdf 0.16MB

Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (ekoschematy):

1. Biologiczna ochrona upraw:

  • imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin (preparatu mikrobiologicznego wpisanego do rejestru środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) albo inny dokument potwierdzający jego nabycie, w których wskazano, jaki środek ochrony roslin został nabyty oraz jego ilość
  • rejestr / wyciąg z rejestru zabiegów agrotechnicznych potwierdzający wykonanie zabiegu biologicznym środkiem ochrony roślin

– należy złożyć do dnia 30 września 2024 r.

2. Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi:

> Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt

  • Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności z uwzględnieniem zwierząt, będących w posiadaniu małżonka – w przypadku, gdy do wyliczenia liczby DJP rolnik zgłasza zwierzęta będące w posiadaniu małżonka
  • Oświadczenie o uwzględnieniu zwierząt składane w przypadku zwierząt gatunków: daniele (Dama dama) i jelenie szlachetne (Cervus elaphus), które nie zostały zgłoszone do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Oświadczenie składane do 7 października 2024 r.

Materiały

Oświadczenie-małżonek rolnika-DJP​_TUZ​_ONW​_2024
Oświadczenie​_małżonek​_rolnika​_DJP​_TUZ​_ONW​_2024.pdf 0.22MB
Oświadczenie o uwzględnieniu zwierzat-DJP​_TUZ​_ONW​_2024
Oświadczenie​_o​_uwzględnieniu​_zwierzat​_DJP​_TUZ​_ONW​_2024.pdf 0.23MB

> Wymieszanie obornika z glebą na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji

  • zdjęcie geotagowane – zdjęcie jest wysyłane przez rolnika za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR
  • Oświadczenie o wykonaniu wymogu dla praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji na gruncie ornym

Rolnik przesyła zdjęcia geotagowane lub składa oświadczenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia:

  • w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, jeżeli praktyka była zrealizowana przed dniem złożenia tego wniosku lub przed dniem 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności albo
  • zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, i nie później niż do dnia 7 listopada w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, albo nie później niż do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku gdy rolnik, z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, nie mógł dokonać zbioru upraw lub nawożenia gleby na gruntach ornych na terenie gmin objętych wykazem określonym w tabeli 4 stanowiącej załącznik nr 2 do Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, który stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. poz. 244) lub w tabeli 5 stanowiącej załącznik nr 3 do Programu, który stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami.

Materiały

Oświadczenie o wykonaniu praktyki​_obornik​_2024
Oswiadczenie​_o​_wykonaniu​_praktyki​_obornik​_2024.pdf 0.16MB

> Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo

  • zdjęcie geotagowane – zdjęcie jest wysyłane przez rolnika za pośrednictwem aplikacji Mobilna ARiMR
  • Oświadczenie o wykonaniu wymogu dla praktyki Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo

Rolnik przesyła zdjęcia geotagowane lub składa oświadczenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia:

  • w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, jeżeli praktyka była zrealizowana przed dniem złożenia tego wniosku lub przed dniem 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności albo
  • zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, i nie później niż do dnia 7 listopada w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, albo nie później niż do dnia 30 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku gdy rolnik, z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, nie mógł dokonać zbioru upraw lub nawożenia gleby na gruntach ornych na terenie gmin objętych wykazem określonym w tabeli 4 stanowiącej załącznik nr 2 do Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, który stanowi załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. poz. 244) lub w tabeli 5 stanowiącej załącznik nr 3 do Programu, który stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami.

Materiały

Oświadczenie o wykonaniu praktyki​_gnojowica​_2024
Oswiadczenie​_o​_wykonaniu​_praktyki​_gnojowica​_2024.pdf 0.16MB

3. Dobrostan zwierząt

w terminie do 31 lipca 2024 r., rolnik dostarcza:

  • Plan poprawy dobrostanu zwierząt – w przypadku realizacji następujących wariantów/praktyk:
    • Dobrostan loch,
    • Dobrostan tuczników,
    • Dobrostan krów mlecznych – zwiększona powierzchnia bytowa o 20% oraz zwiększona powierzchnia bytowa o 50%,
    • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach – zwiększona powierzchnia bytowa o 20% oraz zwiększona powierzchnia bytowa o 50%,
    • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym – zwiększona o 20% zewnętrzna powierzchnia bytowa,
    • Dobrostan opasów – zwiększona powierzchnia bytowa o 20% oraz zwiększona powierzchnia bytowa o 50%,
    • Dobrostan owiec,
    • Dobrostan kur niosek,
    • Dobrostan kurcząt brojlerów,
    • Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa,
    • Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
    • Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym,
    • Dobrostan kóz,

albo

  • Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt dla loch, tuczników, krów mlecznych, krów mamek oraz owiec - (jeśli rolnik posiada ten sam plan poprawy dobrostanu zwierząt sporządzony w latach 2020-2023 i rolnik otrzymał płatność dobrostanową za rok poprzedni) – w przypadku realizacji następujących wariantów/praktyk:
    • Dobrostan loch
    • Dobrostan tuczników
    • Dobrostan krów mlecznych
    • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach – zwiększona powierzchnia bytowa o 20% oraz zwiększona powierzchnia bytowa o 50%,
    • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym – zwiększona o 20% zewnętrzna powierzchnia bytowa,
    • Dobrostan opasów - – zwiększona powierzchnia bytowa o 20% oraz zwiększona powierzchnia bytowa o 50%,
    • Dobrostan owiec,
    • Dobrostan kur niosek,
    • Dobrostan kurcząt brojlerów.
    • Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa,
    • Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach
    • Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym,
    • Dobrostan kóz.
  • Zdjęcie geotagowane dokumentujące stosowanie ściółki w budynku lub w pomieszczeniu, w którym utrzymywane są zwierzęta zgodnie z wymogami praktyki „utrzymywanie na ściółce” w ramach wariantów:
    • Dobrostan loch,
    • Dobrostan tuczników,
    • Dobrostan krów mlecznych,
    • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
    • Dobrostan opasów.

w terminie od 1 października do dnia 7 października 2024 r., rolnik dostarcza:

  • Rejestr wypasu lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mlecznych - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych,
  • Rejestr wypas lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mamek (obejmujący także cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Rejestr wypasu lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla opasów - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu Dobrostan opasów,
  • Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla owiec, co najmniej przez 120 dni w okresie pastwiskowym, tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, a w przypadku tymczasowego przemieszczenia tych zwierząt w okresie pastwiskowym, w celu ich wypasu, do siedziby stada posiadacza innego niż ten rolnik, również wskazania w tym oświadczeniu miejsca tego przemieszczenia - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan owiec,
  • Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla koni, co najmniej przez 140 dni w okresie pastwiskowym, tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, a w przypadku tymczasowego przemieszczenia tych zwierząt w okresie pastwiskowym, w celu ich wypasu, do siedziby stada posiadacza innego niż ten rolnik, również wskazania w tym oświadczeniu miejsca tego przemieszczenia - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla kóz, co najmniej przez 120 dni w okresie pastwiskowym, tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan kóz.

w terminie do dnia 14 marca 2025 r., rolnik dostarcza:

Oświadczenie o uzupełnieniu planu lub poprawieniu planu poprawy dobrostanu zwierząt – w przypadku stwierdzenia, że plan poprawy dobrostanu zwierząt jest niekompletny lub jest niezgodny w zakresie informacji, o których mowa w § 48 ust. 6 rozporządzenia dobrostanowego.

w terminie od dnia 15 marca do dnia 21 marca 2025 r., rolnik dostarcza:

  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów
    mlecznych,
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek (obejmujący także cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan opasów,
  • Rejestr sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym, jeżeli rolnik w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub oświadczeniu o braku zmian w planie, oświadczył, że lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym nie dłużej niż przez 14 dni w okresie okołoporodowym – w przypadku realizacji wariantu Dobrostan loch,
  • Rejestr terminów odsadzenia prosiąt - w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie prosiąt w ramach wariantu Dobrostan loch,
  • Rejestr terminów odsadzenia cieląt - w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych,
  • Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan kurcząt brojlerów,
  • Oświadczenie o zapewnieniu wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa,
  • Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do powierzchni zewnętrznych lub biegalni dla koni - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz - w przypadku realizacji wariantu Dobrostan kóz,
  • Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce - w przypadku
    realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt na ściółce, w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan krów mlecznych, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach, Dobrostan opasów,

w terminie do dnia 21 marca 2025 r., rolnik dostarcza:

  • Zaświadczenie potwierdzającego ukończenie szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej – w przypadku realizacji
    praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w ramach wszystkich
    wariantów,
  • Certyfikat potwierdzający, że wytwarzane produkty są zgodne ze specyfiką i standardami systemu QAFP (Kulinarne mięso wieprzowe bądź Tusze, elementy i mięso z kurczaka i indyka) - w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt zgodnie z systemami QAFP w ramach wariantów: Dobrostan loch, Dobrostan tuczników, Dobrostan kurcząt brojlerów, Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa,
  • Certyfikat potwierdzający, że wytwarzane produkty są zgodne ze specyfiką i standardami systemu QMP – w przypadku realizacji praktyki utrzymywanie zwierząt zgodnie z systemem QMP w ramach wariantów: Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach, Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostan
    opasów.

Materiały

Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu krów mlecznych​_
Oświadczenie​_wybieg​_krowy​_mleczne​_.pdf 0.18MB
Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu krów mamek
Oświadczenie​_wybieg​_krów​_mamek.pdf 0.18MB
Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu opasów
Oświadczenie​_wybieg​_opasy​_2024.pdf 0.18MB
Oświadczenie​_o​_zapewnieniu​_wypasu​_dla​_krów​_mamek
Oświadczenie​_o​_zapewnieniu​_wypasu​_dla​_krów​_mamek.pdf 0.14MB
Oświadczenie​_o​_zapewnieniu​_wypasu​_dla​_krów​_mlecznych
Oświadczenie​_o​_zapewnieniu​_wypasu​_dla​_krów​_mlecznych.pdf 0.14MB
Oświadczenie​_o​_zapewnieniu​_wypasu​_dla​_opasów
Oświadczenie​_o​_zapewnieniu​_wypasu​_dla​_opasów.pdf 0.14MB
Oświadczenie o zapewnieniu kurczętom brojlerom co najmniej 6 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby
Oświadczenie​_faza​_ciemna​_brojlery​_2024.pdf 0.13MB
Oświadczenie o zapewnieniu indykom co najmniej 8 godzin nieprzerwanej ciemności podczas doby
Oświadczenie​_faza​_ciemna​_indyki​_2024.pdf 0.13MB
Oświadczenie o braku zmian w planie DZ 2024​_
Oświadczenie​_o​_braku​_zmian​_w​_planie​_DZ​_2024​_.pdf 0.23MB
Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej lub do biegalni dla koni
Oświadczenie​_pow​_zewnętrzne​_konie​_2024.pdf 0.13MB
Oświadczenie o zapewnieniu dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla kóz
Oświadczenie​_pow​_zewnętrzne​_kozy​_2024.pdf 0.13MB
Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce
Oświadczenie​_ściółka​_2024.pdf 0.16MB
Oświadczenie o uzupełnieniu lub poprawieniu planu poprawy dobrostanu zwierząt
Oświadczenie​_uzupełnienie​_planu​_DZ​_2024.pdf 0.15MB
Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla koni
Oświadczenie​_wypas​_konie​_2024.pdf 0.15MB
Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla kóz
Oświadczenie​_wypas​_kozy​_2024.pdf 0.13MB
Oświadczenie o zapewnieniu wypasu lub dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej dla owiec
Oświadczenie​_wypas​_owce​_2024.pdf 0.15MB
Rejestr odsadzania cieląt od krów mlecznych
Rejestr​_cieląt​_DZ​_2024.pdf 0.11MB
Rejestr sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym
Rejestr​_loch​_DZ​_2024.pdf 0.10MB
Rejestr odsadzania prosiąt od loch
Rejestr​_prosiąt​_DZ​_2024.pdf 0.10MB
Rejestr wybiegu
Rejestr​_wybiegu​_2024.pdf 0.30MB
Rejestr wypasu
Rejestr​_wypasu​_2024.pdf 0.26MB

Aplikacja do sporządzania poprawy dobrostanu zwierząt

Dopuszczone jest sporządzenie planu poprawy dobrostanu zwierząt zarówno za pomocą wersji planu opartej o program Excel jak i poprzez wykorzystanie aplikacji umieszczonej na stronie internetowej CDR.

Materiały

Aplikacja do sporządzania poprawy dobrostanu zwierząt
PLAN POPRAWY DOBROSTANU ZWIERZĄT
PLAN​_DOBROSTANU​_v​_2​_1(1).xlsm 3.73MB

B. Przejściowe wsparcie krajowe

Uzupełniająca płatność podstawowa:

Oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego lub płatności ONW lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach WPR 2023-2027 lub płatności ekologicznej w ramach WPR 2023-2027 lub płatności ekologicznej w ramach PROW 2014-2020 lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach PROW 2014-2020 - jeżeli przynajmniej jedna działka referencyjna lub jedna powierzchnia deklarowana do płatności jest przedmiotem współposiadania. Oświadczenie jest składane dla każdego współposiadacza oddzielnie, natomiast nie jest składane, jeżeli współposiadaczem jest małżonek wnioskującego o płatność.

Materiały

Oświadczenie-zgoda współposiadacza działek​_2024
oświadczenie​_-​_zgoda​_współposiadacza​_działek​_OB​_ONW​_rolsy​_2024.pdf 0.20MB

Płatność niezwiązana do tytoniu:

  • Oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego lub płatności ONW lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach WPR 2023-2027 lub płatności ekologicznej w ramach WPR 2023-2027 lub płatności ekologicznej w ramach PROW 2014-2020 lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej w ramach PROW 2014-2020 - jeżeli przynajmniej jedna działka referencyjna lub jedna powierzchnia deklarowana do płatności jest przedmiotem współposiadania. Oświadczenie jest składane dla każdego współposiadacza oddzielnie, natomiast nie jest składane, jeżeli współposiadaczem jest małżonek wnioskującego o płatność
  • Umowa lub kopia umowy zbycia surowca tytoniowego, poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo potwierdzona za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika Agencji, w przypadku gdy w umowie zawartej do dnia 15 marca 2018 r. na rok zbiorów 2018 bądź odpowiednio do 15 marca 2017 r. na rok zbiorów 2017 r. i zarejestrowanej w KOWR wprowadzono zmiany skutkujące zmniejszeniem indywidualnej ilości referencyjnej– jeśli dotyczy (o ile rolnik ją dostarczy).
  1. W przypadku, gdy w dniu 31 grudnia 2018 roku do rejestru producentów surowca tytoniowego wpisany był małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, nawet jeżeli osoby te nie pozostawały w tym dniu w związku małżeńskim:
    • Oświadczenie małżonków o pozostawaniu w związku małżeńskim na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności;
    • Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu.
  2. W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 31 grudnia 2018 roku była wpisana do rejestru producentów surowca tytoniowego:
    • odpis prawomocnego postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo 
    • zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo kopia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza albo potwierdzona za zgodność przez upoważnionego pracownika ARiMR wraz z potwierdzeniem nadania tego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, jeżeli nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, albo
    • wypis albo odpis aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, albo
    • odpis prawomocnego postanowienie sądu o dziale spadku albo umowa w formie aktu notarialnego, na mocy których został dokonany dział spadku obejmujący gospodarstwo, z którego wynika, że uprawnienie do przyznania płatności niezwiązanej do tytoniu przeszło na rolnika ubiegającego się o przyznanie tej płatności lub na jego małżonka, albo
    • odpis prawomocnego postanowienia częściowego sądu o stwierdzeniu nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego będącego gospodarstwem,
    • Oświadczenie spadkobiercy o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności, jeżeli:
  • uprawnionym do nabycia spadku jest rolnik i inni spadkobiercy (oświadczenie takie nie jest wymagane w przypadku, gdy w wyniku działu spadku uprawnienie do otrzymania płatności niezwiązanej do tytoniu przeszło na rolnika) albo
  • uprawnionym do nabycia spadku jest małżonek rolnika wnioskującego o płatność oraz inni spadkobiercy

albo

    • Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu, jeżeli w wyniku działu spadku uprawnienie do otrzymania płatności niezwiązanej do tytoniu przeszło na małżonka rolnika.
  1. W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu lub jego małżonek odziedziczył w wyniku zapisu windykacyjnego gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 31 grudnia 2018 roku była wpisana do rejestru producentów surowca tytoniowego:
    • Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu - w przypadku, gdy małżonek rolnika odziedziczył gospodarstwo rolne w wyniku zapisu windykacyjnego;
    • Oświadczenie zapisobiercy o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności niezwiązanej do tytoniu - w przypadku, gdy w wyniku zapisu windykacyjnego gospodarstwo odziedziczył rolnik i inni zapisobiercy lub małżonek rolnika wnioskującego o płatność niezwiązaną do tytoniu i inni zapisobiercy

oraz

    • prawomocne postanowienie częściowe sądu o stwierdzeniu nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego będącego gospodarstwem rolnym.
  1. W przypadku, gdy rolnik ubiegający się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 31 grudnia 2018 roku była wpisana do rejestru producentów surowca tytoniowego, a zbycie gospodarstwa nastąpiło przed dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu:
    • umowę, na podstawie której rolnik nabył w całości gospodarstwo rolne lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji;
    • Oświadczenie zbywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności nabywcy gospodarstwa rolnego;
    • Oświadczenie nabywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności niezwiązanej do tytoniu.
  2. W przypadku, gdy małżonek rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 31 grudnia 2018 roku była wpisana do rejestru producentów surowca tytoniowego, a zbycie gospodarstwa nastąpiło przed dniem złożenia wniosku o przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu:
    • Oświadczenie małżonków o pozostawaniu w związku małżeńskim na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności;
    • Oświadczenie małżonka o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu;
    • umowę, na podstawie której rolnik nabył w całości gospodarstwo rolne lub kopię takiej umowy potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza lub upoważnionego pracownika Agencji;
    • Oświadczenie zbywcy o wyrażeniu zgody na przyznanie płatności nabywcy gospodarstwa rolnego;
    • Oświadczenie współposiadacza o wyrażeniu zgody na przyznanie rolnikowi płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego - jeżeli gospodarstwo rolne nabył rolnik i inni współposiadacze lub małżonek i inni współposiadacze.

Materiały

Oświadczenie-zgoda współposiadacza działek​_2024
oświadczenie​_-​_zgoda​_współposiadacza​_działek​_OB​_ONW​_rolsy​_2024.pdf 0.20MB
Oświadczenie małżonków o pozostawaniu w związku małżeńskim-tytoń​_2024
Oświadczenie​_małżonków​_o​_pozostawaniu​_w​_związku​_małżeńskim-tytoń​_2024.pdf 0.17MB
Zgoda małżonka na przyznanie płatności-tytoń​_2024
Zgoda​_małżonka​_na​_przyznanie​_płatności-tytoń​_2024.pdf 0.19MB
Oświadczenie-spadkobierca-przejmujący-nabywca-tytoń​_2024
Oświadczenie​_spadkobierca​_​_przejmujacy​_nabywca-tytoń​_2024.pdf 0.20MB
Oświadczenie zbywcy-tytoń​_2024
Oświadczenie​_zbywcy-tytoń​_2024.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}