W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Cofnięcie uprawnień

Na podstawie art. 179 ustawy Prawo oświatowe uprawnienia szkoły publicznej mogą zostać cofnięte przez organ, który je nadał, jeżeli w trybie nadzoru pedagogicznego zostanie stwierdzone niespełnienie przez szkołę warunków określonych w art. 14 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe.

Cofnięcie uprawnień następuje w drodze decyzji administracyjnej, w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej (tj. ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły baletowej) jest równoznaczne z jej likwidacją z końcem roku szkolnego, w którym decyzja stała się ostateczna.

1. Wszczęcie postępowania

W przypadku stwierdzenia, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, niespełniania przez niepubliczną szkołę artystyczną posiadającą uprawnienia szkoły publicznej warunków określonych w art. 14 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe i nie usunięcia nieprawidłowości w wyznaczonym terminie, CEA informuje Ministra o nieprawidłowościach i wnioskuje o cofnięcie uprawnień szkoły publicznej.

2. Wydanie decyzji

Na podstawie art. 179 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień szkoły publicznej, w drodze decyzji administracyjnej.

Kopia decyzji jest przekazywana do CEA.

Na decyzję o cofnięciu uprawnień szkoły publicznej służy stronie prawo do złożenia wniosku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W przypadku cofnięcia uprawnień szkoły publicznej niepublicznej szkole artystycznej ponowny wniosek o nadanie tej szkole uprawnień szkoły publicznej może zostać złożony nie wcześniej niż po upływie roku kształcenia, a w przypadku artystycznej szkoły policealnej - semestru kształcenia, ze względu na konieczność ponownej kompleksowej oceny spełniania wszystkich warunków art. 14 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe.

{"register":{"columns":[]}}