Europejska tożsamość cyfrowa coraz bliżej!
13.05.2024
Program "Cyfrowa Europa" przeznaczy aż 20 mln EUR na wdrożenie europejskiej tożsamości cyfrowej - nabór rusza już 14 maja!
Już 14 maja rusza nowy nabór w ramach DEP, który skupi się na wdrożeniu europejskiego ekosystemu tożsamości cyfrowej i zaufania.
Celem jest ułatwienie wdrożenia europejskiego ekosystemu tożsamości cyfrowej i zaufania zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) w odniesieniu do ustanowienia europejskich ram tożsamości cyfrowej (które wejdzie w życie 20 maja). Na mocy zmienionego rozporządzenia państwa członkowskie będą musiały udostępnić europejski portfel tożsamości cyfrowej do końca 2026 roku.
Polscy obywatele i rezydenci znają tę ideę i już korzystają z portfeli cyfrowych. mObywatel, z bogatym katalogiem usług publicznych i dokumentów mobilnych, ma już prawie 18 mln pobrań i jest jedną z najbardziej rozwiniętych tego typu aplikacji w Unii Europejskiej.
Dzięki portfelom cyfrowym obywatele i przedsiębiorstwa będą mogły powiązać swoją krajową tożsamość cyfrową z dowodem potwierdzającym inne cechy, w tym potwierdzać tożsamość, korzystając z publicznych i niektórych komercyjnych usług czy wybrać ze swojego portfela dokumenty i dane, aby dzielić się nimi bezpiecznie. Rozporządzenie kładzie duży nacisk na ochronę danych osobowych i prywatności użytkowników portfeli. Kwalifikowane podpisy elektroniczne będą dostępne w portfelach za darmo dla wszystkich, którzy będą ich używać do celów innych niż zawodowe.
Projekty finansowane w ramach tego naboru powinny pomóc państwom członkowskim osiągnąć jeden z celów Cyfrowej Dekady, zgodnie z którym do 2030 r. 100% obywateli Unii będzie miało dostęp do bezpiecznych środków identyfikacji elektronicznej (eID), uznawanych w całej Unii.
W ramach poprzednich naborów DEP wybrano 4 projekty (DC4EU, EWC, NOBID, POTENTIAL), które mają wesprzeć pierwszą falę wdrażania Europejskich Ram Tożsamości Cyfrowej. Polskie podmioty są aktywnie włączone w ich realizację.
W ramach obecnego naboru oczekuje się, że konsorcjum międzynarodowe, bazując na już wypracowanych rozwiązaniach, będzie dalej testować i rozwijać zastosowanie portfela w różnych funkcjach. Oczekiwane jest w szczególności opracowanie czterech przypadków użycia:
- Portfele dla firm
- Portfel podróżny
- Portfele płatnicze i bankowe
- Portfele do weryfikacji wieku
Termin na składanie wniosków w języku angielskim w systemie elektronicznym Komisji Europejskiej upływa w dniu 24 września 2024 r.
Więcej informacji o naborze na stronie KPK DEP
Jesteś zainteresowany aplikowaniem?
Skontaktuj się z Krajowym Punktem Kontaktowym DEP w Centrum Projektów Polska Cyfrowa: dep@cppc.gov.pl