Fabryki AI - nowe nabory Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC
18.09.2024
Komisja Europejska, w ramach wspierania rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji, rozpoczęła nowe działanie – inwestycje w rozwój infrastruktury superkomputerowej na potrzeby AI oraz w fabryki AI, zarządzające tą infrastrukturą.
Czym jest Fabryka AI? Poza zarządzaniem i udostępnianiem dedykowanej infrastruktury superkomputerowej Fabryka AI będzie zapewniała dostęp do centrów danych oraz niezbędne szkolenia, a także budowała otwarty ekosystem AI. Z jej usług będą mogli skorzystać naukowcy i przedsiębiorcy z całej Europy oraz sektor publiczny.
Fabryki AI, po dokonaniu ich wyboru w wyniku właśnie ogłoszonych naborów, będą mogły otrzymać dofinansowanie na swoją działalność, na zakup lub ulepszenie zarządzanych superkomputerów pod kątem AI oraz na budowę zaawansowanej eksperymentalnej platformy superkomputerowej zoptymalizowanej pod kątem AI.
10 września EuroHPC Joint Undertaking uruchomiło 2 nabory – Calls for expression of interest na ustanowienie Fabryk AI:
- wybór istniejących hosting entities dla superkomputerów EuroHPC do ustanowienia Fabryki AI - przewidziany jest dla podmiotów-hostów infrastruktury HPC, która może wykazać wystarczające zasoby obliczeniowe w zakresie zastosowania na cele rozwoju AI
- wybór hosting entities dla nabycia nowych lub ulepszenia pod kątem AI superkomputerów EuroHPC oraz do ustanowienia Fabryki AI – przewidziany na wybór nowego podmiotu-hostu i zawarcie umowy o hosting w przypadku, gdy wnioskodawca zamierza nabyć nowy superkomputer AI lub na wybór istniejącego podmiotu-hostu i zmianę zawartej dotychczas umowy z tym podmiotem pod kątem ulepszanej infrastruktury oraz ustanowienia Fabryki AI.
W obu naborach dostępna jest jeszcze opcjonalna dotacja na opracowanie zaawansowanej eksperymentalnej platformy superkomputerowej zoptymalizowanej pod kątem AI.
Nabory wniosków będą otwarte do końca 2025 roku, z turami co trzy miesiące, przy czym pierwszy termin składania wniosków przypada na 4 listopada 2024 r.
Dostępne środki na zakładanie i działanie fabryk AI oraz na opracowanie i wdrażanie platform superkomputerowych zoptymalizowanych pod kątem AI wynoszą 180 mln euro (maks. 15 mln euro na jedną fabrykę) i pochodzą z budżetu Horyzont Europa. Z kolei środki na nabycie nowych lub ulepszenie istniejących superkomputerów pod kątem AI zaplanowano w wysokości do 800 mln euro (maks. 200 mln euro na nowy lub ulepszany superkomputer) w latach 2024-2025 i pochodzą one z programu Cyfrowa Europa. Wkład finansowy Unii we wszystkie wymienione działania nie może przekroczyć 50% ich wartości.
Pierwsze Fabryki AI powinny rozpocząć swoją działalność już w 2025 r.
Więcej informacji o naborze na stronie KPK DEP.