W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Już 5 marca rusza seria webinarów na temat naborów DEP

01.03.2024

Już 5 marca rusza seria webinarów na temat naborów DEP

Komisja Europejska organizuje webinary, podczas których uczestnicy dowiedzą się o zakresach i wymogach nowo otwartych naborów DEP 2024. Wydarzenia te będą idealną okazją, aby zaprezentować swoje pomysły i znaleźć partnerów do wspólnej realizacji projektów.


1. WEBINAR O MODELACH JĘZYKOWYCH

Data: 5 marca (godz. 9.30)

Sesja informacyjna obejmie następujące nabory:

  • Alliance for Language Technologies (2 tematy)
  • High performing open-source European foundation model for fine-tuning

Ich celem jest, aby w Europie powstał ekosystem oparty na sztucznej inteligencji i dużych modelach językowych, który zapewni większą autonomię w zakresie wykorzystywania i wymiany danych.

Agenda i informacja o zapisach Link do wydarzenia


2. SPOTKANIE O GREEN DEAL DATA SPACE

Data: 6 marca (godz. 10.00)

Celem tego naboru jest wybór projektu, który wdroży operacyjną Przestrzeń Danych Zielonego Ładu (Green Deal Data Space, GDDS). Ma on zawierać infrastrukturę techniczną i mechanizmy zarządzania oraz zaprezentować konkretne przypadki ich użycia. Umożliwi to ponowne wykorzystywanie i udostępnianie danych z istniejących prywatnych i publicznych przestrzeni danych, które zasilą nowe usługi i aplikacje przyczyniające się do osiągnięcia celów Zielonego Ładu. Przykłady zastosowania GDDS powinny dotyczyć jednego z 4 obszarów: różnorodność biologiczna, gospodarka obiegu zamkniętego, zerowe zanieczyszczenie oraz adaptacja do zmian klimatu.

Rejestracja Link do rejestracji


3. WEBINAR Z OBSZARU DIGITAL HEALTH

Data: 11 marca (godz. 10.00)

Spotkanie obejmie nabory:

  • Supporting patients’ access to their health data in the context of healthcare services for citizens across the EU,
  • Demonstrating the in-service use of the European Electronic Health Record Exchange Format (EEHRxF) in healthcare settings
  • 1+ Million Genomes: sustainability and uptake

Nabory te skupią się na tematach z obszaru zdrowia. Pierwszy z nich umożliwi pacjentom dostęp do ich danych w kontekście świadczenia opieki zdrowotnej. Przyczyni się w ten sposób do osiągnięcia unijnego celu cyfrowego, jakim jest zapewnienie 100% obywateli UE dostępu do swojej elektronicznej dokumentacji zdrowotnej do roku 2030. Drugi nabór zakłada wybranie projektu, który przetestuje i zademonstruje działanie Europejskiego Formatu Wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (European Electronic Health Record Exchange Format, EEHRxF) w placówkach opieki zdrowotnej. W efekcie wykaże korzyści z sytemu i zachęci inne placówki do jego wdrożenia. Celem ostatniego naboru jest rozpoczęcie wykorzystywania oraz zapewnienie trwałości Europejskiej Infrastruktury Danych Genomowych (Genomic Data Infrastructure, GDI), która wdraża inicjatywę państw członkowskich UE 1+ Million Genomes (1+MG). Samo działanie ułatwi strategiczne ukierunkowanie inicjatywy 1+MG i wesprze rozpoczęcie wykorzystania danych na temat genomów do celów związanych z opieką zdrowotną.

Agenda i informacje o zapisach Link do wydarzenia


4. WEBINAR Z OBSZARU AI

Data: 18 marca (godz. 11.00)

Sesja informacyjna obejmie następujące nabory:

  • EU AI Innovation Accelerator preparatory action
  • AI regulatory sandboxes: EU-level coordination and support
  • Pilot action for the establishment of future Union Testing Facilities in AI

Celem pierwszego z nich jest: wypracowanie wytycznych, narzędzi oraz specyfikacji, zapewnienie doradztwa i materiałów szkoleniowych, a także uruchomienie platformy służącej jako one-stop-shop dla ułatwienia zrozumienia i zapewnienia zgodności z wymogami zawartymi w AI Act. Kolejny nabór zapewni wsparcie i koordynację na szczeblu UE piaskownic regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI regulatory sandboxes) tworzonych na mocy Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) (obecnie projekt legislacyjny). Ostatni z wymienionych naborów, zgodnie z projektem rozporządzenia UE dot. sztucznej inteligencji (AI Act), ma za zadanie ustanowić jedną lub więcej EU AI testing support structures. Będą one świadczyć wsparcie techniczne i doradztwo, zapewnią rzetelność technik testowania, a także będą testować produkty AI na prośbę organów nadzoru rynku, władz państwowych oraz KE.

Agenda i link do spotkania Info session - AI topics under the Digital Europe Programme | Shaping Europe’s digital future (europa.eu)

 

Zachęcamy do śledzenia naszej strony – niebawem opublikujemy informacje o kolejnych webinarach.

Zainteresowany naborami DEP? Dodatkowe informacje uzyskasz w Krajowym Punkcie Kontaktowym DEP: dep@cppc.gov.pl

 

{"register":{"columns":[]}}