W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przeszkolimy zespoły Policji

19.12.2024

Zobacz jak wesprą podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa

Przeszkolimy zespoły Policji

W trakcie pandemii COVID-19 znacząco wzrosło korzystanie z nowoczesnych technologii oraz systemów informacyjnych. Zdolność podmiotów publicznych, w tym administracji (rządowej i samorządowej) oraz przedsiębiorstw do utrzymania ciągłości realizacji zadań publicznych lub świadczenia usług w jeszcze większym stopniu zależy od niezakłóconego funkcjonowania różnych systemów informacyjnych. W związku z tym kluczowe jest zapewnienie ich bezpieczeństwa i tym samym ochrona danych każdego z nas.

Istotne znaczenie cyberbezpieczeństwa

Inwestycja C3.1.1. KPO jest realizowana w ramach Reformy C3.1 KPO „Zwiększenie cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych, wzmocnienie infrastruktury przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury organów ścigania”.

Ta z kolei jest ukierunkowana na 3 cele szczegółowe, które służą wdrożeniu rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa systemów informacyjnych:

  • rozwój krajowego systemu cyberbezpieczeństwa,
  • zdolność do skutecznego zapobiegania incydentom i reagowania na nie,
  • budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Sama Inwestycja C3.1.1. KPO obejmuje 4 różne komponenty:

  • cyberbezpieczeństwo,
  • infrastrukturę przetwarzania danych,
  • optymalizację sposobu działania infrastruktury wykorzystywanej przez organy ścigania,
  • rozwiązania w zakresie przetwarzania w chmurze i przetwarzania brzegowego.

W ramach pierwszego z nich planowana jest docelowo realizacja 4 projektów, w tym przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu zespołów specjalistów cyberbezpieczeństwa działających lokalnie i wspierających podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obsłudze incydentów i odzyskiwaniu danych oraz prowadzeniu działań podnoszących świadomość o cyberbezpieczeństwie.

Otworzyliśmy nowy nabór

W ramach Inwestycji C3.1.1. KPO otworzyliśmy nowy nabór prowadzony w trybie niekonkurencyjnym. Oznacza to, że ostatecznym odbiorcą może być wyłącznie wyznaczony podmiot, tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.

Celem przedsięwzięcia jest modernizacja i profesjonalizacja zespołów Policji, które będą wspierać zaatakowane podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w obsłudze incydentów i odzyskiwaniu danych. Zespoły te będą składać się z przedstawicieli Policji i współpracować z przedstawicielami CSIRT NASK i Prokuraturą. Będą też działać w oparciu o wypracowane i transparentne metodyki.

Co zakłada ten projekt?

    • Stworzenie systemu szkoleń dla ekspertów, osób zarządzających oraz mających wpływ na cyberbezpieczeństwo podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz funkcjonariuszy Policji.
    • Stworzenie i wdrożenie centralnego narzędzia wsparcia prowadzonych na miejscu działań, a także współdzielenia rezultatów uzyskanych w toku analizy.
    • Wytworzenie niezbędnego interfejsu dostępowego dla przedstawicieli Policji, podmiotu dotkniętego incydentem oraz Prokuratury.
    • Wypracowanie zasad współpracy pomiędzy organami ścigania.
    • Ustalenie procesu konsultacji i współpracy przedstawicieli CSIRT NASK z funkcjonariuszami Policji i Prokuratury przy pobieraniu i analizie materiału dowodowego oraz udziale w postępowaniu procesowym.
    • Przeprowadzenie szkoleń i podnoszenie świadomości oraz aktualizacja materiałów szkoleniowych.
    • Wymiana i modernizacja wykorzystywanego przez funkcjonariuszy Policji sprzętu oraz oprogramowania, w tym niezbędnego do pobierania, przechowywania i archiwizowania danych dowodowych.

Pełna dokumentacja naboru dostępna jest na stronie naboru.

{"register":{"columns":[]}}