Pracownie PAKT w grze o międzynarodową nagrodę WSIS Prizes 2024
15.03.2024
Projekt PAKT dostrzeżony na arenie międzynarodowej. Dzięki Waszym głosom mamy szansę na wyróżnienie.
Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT to nowatorskie pracownie mobilne i stacjonarne, które zostały otwarte dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. To miejsca w Polsce, w których odbywają się zajęcia w formie edukacyjnego hubu technologicznego i makerspace, z ofertą warsztatów dla szkół, nauczycieli i osób indywidualnych. Projekt ten został nominowany do nagrody WSIS w kategorii „Capacity buliding” – (budowanie potencjału) konkursie WSIS Prizes, organizowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) – jedną z agend ONZ.
PAKT w Polsce
Pracownie są miejscem organizacji warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, opartych na pracy problemowej, projektowej oraz trzech wiodących ścieżkach – STEAM, robotyka/programowanie i multimedia. Powstały w Łodzi, Tarnowie, Olsztynie i Wrocławiu. Aby dotrzeć do większej ilości uczniów, uruchomione zostały także pracownie mobilne, które odwiedzają szkoły i placówki oświatowe. Ich celem jest upowszechnianie idei edukacji nastawionej na rozwój kompetencji przekrojowych, w tym kompetencji cyfrowych i umiejętności technologicznych, które sprzyjają szybkiej adaptacji, sprawczości i rezyliencji społecznej.
Nie tylko pracownie
W ramach projektu realizowane były także aktywności skierowane do osób dorosłych. Eksperci przeprowadzali warsztaty w formie on-line, które skupiały się na wprowadzaniu ścieżki STEAM w edukacji. Webinary obejmowały wiedzę z zakresu tworzenia zadań problemowych, miniprojektów i efektywnych praktyk dydaktycznych. W 2023 r. odbyły się także stacjonarne spotkania dla nauczycieli. Wydarzenia te były doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu wprowadzania ścieżki STEAM w edukacji.
PAKT to łącznie:
- tysiące godzin warsztatów
- wsparcie ponad dwudziestu tysięcy osób,
- 10 webinarów on-line dla nauczycieli i edukatorów,
- 6 odcinków podcastu o projekcie, o STEAM i o kompetencjach cyfrowych,
- „Przepis na STEAM w edukacji. Poradnik dla nauczycieli i edukatorów”.
Projekt realizowany był przez konsorcjum w składzie: Centrum Projektów Polska Cyfrowa (lider), Politechnika Łódzka, Stowarzyszenie „Robisz to” oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.
Pomóż pracowniom sięgnąć po nagrodę
Każdy z Was może przyczynić się do zwycięstwa. Wystarczy, że do 31 marca zagłosujecie na nasz projekt. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja (to tylko brzmi skomplikowanie, w rzeczywistości – jest proste i zajmuje tylko kilka minut):
- Krok 1: Wejdź na adres: https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/Account/Login a następnie wybierz ,,Register a new user”.
- Krok 2: Wypełnij pola danymi zgodnie ze stanem faktycznym.
W polu „Stakeholder Type” wybierz „Other”;
W polu „Organization Name” wprowadź „None”.
Hasło do konta powinno zawierać wielką literę, cyfrę oraz znak specjalny. Postępuj zgodnie z komunikatami i otwórz e-mail z linkiem aktywacyjnym na swojej skrzynce. Nie zamykaj przeglądarki po zalogowaniu na konto WSIS Prizes.
- Krok 3: Otwórz stronę w nowej karcie: https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/Prizes/2024/Vote Krok 4: Wybierz odpowiednio „Vote”
WAŻNE! Nasz projekt został zgłoszony do kategorii AL. C4: Capacity buliding i znajdziesz go pod nazwą Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii - PAKT
Możesz również zagłosować na te projekty, które Cię interesują – w tym celu nawiguj za pomocą pola wyboru kategorii, które odnajdziesz bezpośrednio nad listą projektów.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Wierzymy, że nasze wspólne działania przyczynią do rozwoju kompetencji cyfrowych ludzi w całej Polsce.