W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak szybciej i skuteczniej uratować ludzkie życie?

System AML pomoże służbom i skróci czas interwencji

Udostępnienie dokumentacji dla naboru niekonkurencyjnego nr FERC.02.04-IP.01-002/24 (System AML)
Działanie 2.4 Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych.

Kto z nas choć raz nie dzwonił po policję, straż pożarną lub karetkę? Sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia wokół nas jest całe mnóstwo. Towarzyszy im najczęściej stres, ale najważniejsze jest to, żeby zachować zimną krew. Oczekiwania naszego społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa stale rosną, dlatego wychodzimy im naprzeciw.

Uruchamiamy nowy nabór

W ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 Działania FERC.02.04 „Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych” otworzyliśmy nowy nabór prowadzony w trybie niekonkurencyjnym. Oznacza to, że wnioskodawcą w nim może być wyłącznie podmiot umieszczony na Liście projektów przewidzianych do wyboru sposób niekonkurencyjny w programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 tj. Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nabór zakłada dofinansowanie projektu w zakresie opracowania i wdrożenia systemu pozyskiwania lokalizacji użytkownika, który dzwoni na numery alarmowe, w oparciu o dane pochodzące z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego (ang. Advanced Mobile Location).

Projekt AML

Celem tego projektu jest usprawnienie działań służb w Polsce, poprzez przekazywanie dokładnych danych lokalizacyjnych osób, które wzywają pomocy.

Odbywać się to będzie przy pomocy publicznych ruchomych sieci telekomunikacyjnych. System AML wykorzysta wbudowane funkcje lokalizacyjne urządzeń. Dzięki nim przekaże do służb ratunkowych dokładne położenie osoby, która dzwoni lub wysyła SMS z prośbą o pomoc.

Skrócony czas interwencji

Duża dokładność systemu w znacznym stopniu wesprze przyjmowanie zgłoszeń na 3-cyfrowe numery alarmowe. Dzięki temu czas każdej interwencji skróci się średnio o 30 sekund. W sytuacji poważnego zagrożenia zdrowia mogą to być sekundy, które uratują czyjeś życie.

Projekt AML przyczyni się do zaspokojenia rosnących oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz zapewni wdrożenie obowiązku wynikającego z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej. Artykuł 109 zawiera przepisy, które obligują państwa członkowskie do zapewnienia lokalizacji użytkownika dzwoniącego na numery alarmowe, nie tylko tak jak dotychczas – w oparciu o dane pochodzące z sieci telekomunikacyjnej, ale również w oparciu o dane pochodzące z telekomunikacyjnego urządzenia końcowego. Projekt AML wypełni również obowiązki wynikające z art. 336 i 337 ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej.

Więcej o naborze znajdziesz tutaj.

{"register":{"columns":[]}}