Wspieramy współpracę międzysektorową
Wystartował nowy nabór niekonkurencyjny!
Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 zawiera Priorytet 2 „Zaawansowane usługi cyfrowe”. Jednym z jego działań jest „Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych”.
Nowe przedsięwzięcia cyfrowe
Działanie to wspiera przedsięwzięcia cyfrowe, w zakresie obecnych wyzwań społeczno-gospodarczych w różnych obszarach. W jego ramach wdrażane będą nowoczesne rozwiązania informatyczne i techniczne, które obejmą w szczególności administrację publiczną, przedsiębiorców, uczelnie i podmioty nauki. W znacznym stopniu wpłyną one na współpracę międzysektorową.
W wyniku prac powstaną m.in.:
- aplikacje, narzędzia i usługi, które wspomogą cyfrowy rozwój JST i będą wykorzystywały do tego sztuczną inteligencję,
- innowacyjne projekty, które rozwiążą lokalne i regionalne problemy, np. związane z zarządzaniem inteligentnymi miastami (w zakresie transportu publicznego, edukacji, ciepłownictwa i energetyki),
- wirtualne sieci telekomunikacyjne, które będą oparte w możliwie największym zakresie na istniejącej lub planowanej infrastrukturze,
- usługi i aplikacje dla konkretnych grup odbiorców oraz rozwiązania wykorzystywane na potrzeby m.in. inteligentnych miast, wsi oraz rolnictwa.
Przedsięwzięcia te podniosą jakoś życia obywateli i zapewnią im niezależność - będą dostępne dla każdego, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy stopnia niepełnosprawności.
Wystartował nabór niekonkurencyjny
W naborze niekonkurencyjnym wnioskodawcą może być wyłącznie podmiot umieszczony na Liście projektów przewidzianych do wyboru sposób niekonkurencyjny w programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 tj. Ministerstwo Cyfryzacji.
Celem naboru jest dofinansowanie projektu w zakresie budowy i pilotażowego wdrożenia Modeli Architektury Informacyjnej Jednostek Samorządu Terytorialnego (AIS), zgodnych z Modelem Architektury Informacyjnej Państwa (AIP).
Projekt o strategicznym znaczeniu
Celem projektu jest budowa oraz pilotażowe wdrożenie 4 wzorcowych, skalowalnych Modeli Architektury Informacyjnej Samorządu Terytorialnego (Modeli AIS), które wesprą realizację strategicznych celów transformacji cyfrowej. Będą one skierowane do różnych grup JST: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich i miejskich, gmin miast na prawach powiatów oraz powiatów. W efekcie przyczynią się do podniesienia sprawności działania całego państwa.
Zidentyfikowane zostaną luki w rozwoju cyfrowym JST i tym samym wskazane przedsięwzięcia konieczne do realizacji w tym zakresie. Będą one dotyczyły budowania lub rozwijania systemów teleinformatycznych. Wpłynie to na: poprawę relacji państwa z obywatelem, usprawnienie zaplecza elektronicznej administracji, zwiększenie dostępności i jakości zasobów informacyjnych państwa oraz wzmocnienie rozwoju kompetencji cyfrowych.
Projekt będzie miał strategiczne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego całego naszego kraju i jego regionów. Procesy, które zachodzą w państwie zostaną uporządkowane, co podniesie efektywność ich realizacji oraz zakres, jakość i użyteczność e-usług. Doprowadzi to poprawy relacji obywateli, przedsiębiorców oraz administracji publicznej, w tym administracji samorządowej.
Więcej o naborze tutaj