W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększymy liczbę specjalistów i specjalistek z dostępności cyfrowej!

03.04.2024

Zakończyliśmy ocenę wniosku z Działania FERS 03.02 Dostępność cyfrowa

Banery_do_aktualności_-_FERS_Baner_SI_-_FERS-02

Centrum Projektów Polska Cyfrowa jako Instytucja Pośrednicząca dla Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 zakończyła ocenę wniosku o dofinansowanie złożonego w ramach naboru niekonkurencyjnego nr FERS.03.02-IP.03-001/23, ogłoszonego w ramach Priorytetu III, działanie 03.02 „Dostępność cyfrowa” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Lista członków Komisji Oceny Projektów

Dostępność cyfrowa w Polsce

Liczba podmiotów publicznych w Polsce, które podlegają obowiązkom wynikającym z ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, sięga kilkudziesięciu tysięcy. Wraz z planowanym wejściem w życie ustawy o zapewnianiu spełniania wymogów dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, ich liczba będzie stale rosła. W Polsce, niestety, wciąż brakuje specjalistek i specjalistów w tym zakresie.

Szkoły i uczelnie wyższe nie są w pełni przygotowane na szkolenie kadry, która byłaby w stanie podjąć wyzwania na rynku pracy, a niewielka liczba studiów podyplomowych traktujących dostępność holistycznie (z zakresu dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej) nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań. Dlatego też koniecznym jest podjęcie aktywnych działań edukacyjnych, które będą wspierać przygotowanie wykwalifikowanych kadr specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej.

Szkolenia dla specjalistów i specjalistek

Do dofinansowania został wybrany projekt Ministerstwa Cyfryzacji „Systemowe kształcenie specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej”. Jego realizacja przyczyni się do zwiększenia liczby specjalistek rynku w tej dziedzinie, co przełoży się na większą dostępność cyfrową stron internetowych i aplikacji mobilnych.

W ramach projektu organizowane będą szkolenia, podczas których uczestnicy nauczą się m.in.

  • tworzyć, dostosowywać oraz audytować strony internetowe i aplikacje mobilne zgodnie ze standardem dostępności WCAG,
  • organizować i koordynować pracę użytkowników-testerów z niepełnosprawnościami w ramach badania dostępności i użyteczności stron internetowych, aplikacji mobilnych i dokumentów cyfrowych,
  • audytować dokumenty cyfrowe w oparciu o standard WCAG.

Zajęcia będą skierowane do osób, które aspirują do roli specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej:

pracowników i pracownic podmiotów publicznych oraz jednostek im podległych i przez nie nadzorowanych; przedstawicieli i przedstawicielek NGO, partnerów i parnterek społecznych, a także do tych, którzy ukończyli co najmniej szkołę ponadpodstawową. Po zakończeniu cyklu szkoleń, uczestnicy i uczestniczki podejdą do sprawdzenia nabytych przez nich nowych umiejętności. Następnie, jeśli wynik będzie pozytywny, otrzymają potwierdzenie uzyskania określonych kwalifikacji wolnorynkowych w obszarze dostępności cyfrowej zgodnie z ZSK.

Informacje o projekcie wybranym do dofinansowania:

  • Nazwa wnioskodawcy: Ministerstwo Cyfryzacji
  • Tytuł projektu: „Systemowe kształcenie specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej” 
  • Wynik oceny: Pozytywny
  • Kwota przyznanego dofinansowania: 58 391 300,00 PLN
  • Kwota wydatków całkowitych: 58 391 300,00 PLN
  • Przewidywany okres realizacji projektu: 2024-04-01 r. - 2028-03-31 r.
  • Data zakończenia oceny: 03.04.2024 r.
{"register":{"columns":[]}}