Zbliża się drugi monitoring deklaracji dostępności
Na koniec listopada 2021 r. przeanalizujemy ponownie deklaracje dostępności wybranych stron internetowych podmiotów publicznych. To ważny moment, bo stwierdzenie braku takiej deklaracji lub jej nieprawidłowej zawartości, może skutkować nałożeniem kary do 5000 zł.
Co roku monitorujemy stan dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. To element systemu działania na rzecz dostępności cyfrowej wspólnego dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.
W tym roku po raz pierwszy analizujemy aplikacje mobilne, a po raz drugi strony internetowe. Sprawdzamy także deklaracje dostępności, które zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej powinna posiadać każda strona i każda aplikacja mobilna podmiotu publicznego.
Dlaczego deklaracja dostępności jest tak ważna?
Deklaracja dostępności to opis stanu dostępności podmiotu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami. Informuje te osoby o rozwiązaniach, ale też problemach, jakie spotkają na stronie internetowej, w aplikacji mobilnej i budynkach danego podmiotu publicznego.
Od 23 września 2020 r. taka deklaracja jest obowiązkowa dla każdej strony internetowej, a od 23 czerwca 2021 r. dla każdej aplikacji mobilnej, która należy do podmiotu publicznego. Obowiązek ten wynika z ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Nawet jeśli strona internetowa jest niedostępna to musi mieć w pełni dostępną deklarację, która opisuje ten stan.
Jak stworzyć prawidłową deklarację dostępności?
Deklaracja dostępności to złożony dokument. Ma jasno określoną formę i zawartość.
Sprawdź poradnik Jak przygotować deklarację dostępności? Znajdziesz w nim podpowiedzi, które kroku po kroku pokażą Ci jak przygotować prawidłową deklarację.
Co w przypadku braku całej deklaracji dostępności lub jej elementów?
Brak deklaracji dostępności lub obowiązkowych jej części to poważny błąd. Jeśli taki błąd stwierdzimy w dwóch kolejnych monitoringach, to minister właściwy ds. informatyzacji ma prawo nałożyć karę pieniężną na podmiot publiczny – właściciela danej strony lub aplikacji mobilnej.
Prawo do nakładania takich kar określa art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy o dostępności cyfrowej. Wysokość kary, do 5000 zł, określa z kolei art. 19 ust. 5.