Projekt — Systemowe kształcenie specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej
Celem tego projektu jest zwiększenie liczby wykształconych specjalistek i specjalistów ds. dostępności cyfrowej. Długofalowe efekty realizacji projektu przyczynią się do zwiększenia dostępności cyfrowej zasobów i treści internetowych, a więc zwiększą możliwości korzystania z nich przez wszystkie grupy użytkowników.
Projekt realizujemy od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2028 r. w całej Polsce z wybranym Partnerem: Certes Sp. z o.o.
Zadania w projekcie
-
Badania i analizy potrzeb uczestników i uczestniczek szkoleń
Przeprowadzimy badania dotyczce potrzeb uczestniczek i uczestników projektu.
Chcemy poznać szczegółowo potrzeby edukacyjne potencjalnych uczestników projektu, a także optymalnie dostosować wsparcie szkoleniowe w projekcie.
Po zakończeniu szkolenia i ukończeniu walidacji z wynikiem pozytywnym uczestnicy projektu również wezmą udział w badaniu ankietowym.
-
Działania rekrutacyjne
Działania szkoleniowe zostaną poprzedzone działaniami aktywnej rekrutacji. W pierwszej kolejności zostaną aktywnie pozyskani uczestnicy projektu. Przeprowadzimy m.in. kampanię mailingową do podmiotów, która może zachęcić do udziału w projekcie potencjalnych uczestników i uczestniczki; działania w sieci internetowej zachęcające do udziału w projekcie, opublikujemy artykuły zawierające informacje o dostępności cyfrowej i zachęcające do podnoszenia kwalifikacji jako specjalistka/specjalista ds. dostępności cyfrowej.
-
Opracowanie programu szkoleń dla wszystkich grup docelowych w projekcie
Dla każdego z realizowanych szkoleń przygotujemy program szkolenia i materiały szkoleniowe. Program powstanie w oparciu o wyniki analizy potrzeb edukacyjnych.
Materiały szkoleniowe będą w przystępny sposób wyjaśniać zagadnienia objęte programem szkolenia, wskazywać rozwiązania dla najczęściej pojawiających się problemów oraz zawierać praktyczne informacje ułatwiające uczestnikom szkolenia przyswajanie wiedzy oraz wykorzystanie w praktyce zagadnień objętych programem. Materiały zawierać będą także spis źródeł informacji stanowiących rozwinięcie zagadnień poruszanych w trakcie szkolenia.
W razie potrzeby zmodyfikujemy programy szkoleń lub materiały szkoleniowe.
-
Nabywanie kompetencji i kwalifikacji wolnorynkowych związanych z dostępnością cyfrową przez uczestników i uczestniczki projektu
W ramach zadania zrealizowane będą następujące 2 działania:
Szkoła dostępności cyfrowej
Przeprowadzimy szkolenia w ramach 5 kwalifikacji wolnorynkowych związanych z dostępnością cyfrową, tj.:
- Wykorzystywanie standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) przy tworzeniu i dostosowywaniu stron internetowych,
- Wykorzystanie standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) przy tworzeniu i dostosowywaniu aplikacji mobilnych,
- Audytowanie dostępności stron internetowych zgodnie ze standardem WCAG (Web Content Accessibility Guidelines),
- Projektowanie i prowadzenie badań dostępności informacji elektronicznej z udziałem użytkowników-testerów z indywidualnymi potrzebami,
- Audytowanie dokumentów cyfrowych w oparciu o standard WCAG (Web Content Accessibility Guidelines).
Jeśli w trakcie realizacji projektu pojawią się nowe kwalifikacje wolnorynkowe obejmujące tematykę dostępności cyfrowej, a wśród uczestników projektu będą osoby zainteresowane ich uzyskaniem, zorganizujemy dodatkowe szkolenia.
Walidacja i certyfikowanie uczestników projektu
Walidację pzeprowadzi uprawniony do tego podmiot, tj. instytucja certyfikująca.
Będzie prowadzona we wszystkich włączonych funkcjonujących kwalifikacjach z obszaru dostępności cyfrowej dostępnych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZSK).
Rezultaty
Uczestnicy projektu nauczą się m.in.:
- tworzyć i dostosowywać strony internetowe lub aplikacje mobilne zgodnie ze standardem dostępności WCAG,
- audytować strony internetowe zgodnie ze standardem dostępności WCAG,
- organizować i koordynować pracę użytkowników-testerów z niepełnosprawnościami w ramach badania dostępności i użyteczności stron internetowych, aplikacji mobilnych, dokumentów cyfrowych,
- audytować dokumenty cyfrowe w oparciu o standard WCAG.
Aby potwierdzić nabyte umiejętności i wiedzę, uczestnicy projektu po zakończeniu cyklu szkoleń przystąpią do walidacji nabytych efektów uczenia się.
Grupy docelowe
Projekt kierujemy do 2200 osób dorosłych (w tym minimum 1320 kobiet), z których:
• pracownicy podmiotów publicznych — to ok. 50% uczestników,
• przedstawiciele NGO oraz przedstawiciele partnerów społecznych — to ok.18% uczestników,
• absolwenci szkół ponadpodstawowych — to ok. 32% uczestników,
zainteresowanych rozwojem zawodowym w kierunku specjalisty/specjalistki ds. dostępności cyfrowej i uzyskaniem kwalifikacji wolnorynkowych (zgodnie z ZSK) związanych z dostępnością cyfrową.
Finansowanie projektu
Projekt realizujemy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus:
wartość projektu — 58 259 564,00 zł,
wkład z Funduszy Europejskich — 48 075 792,21 zł.
#FunduszeEuropejskie