W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt — Sieć dostępności cyfrowej - wsparcie systemowego wdrażania dostępności cyfrowej w podmiotach publicznych

Podmioty publiczne mają obowiązek zapewniać dostępność cyfrową swoich rozwiązań cyfrowych, zarówno tych, które kreują, jak i tych, które finansują. Celem tego projektu jest wypracowanie spójnego sposobu wdrażania dostępności cyfrowej przez podmioty publiczne. Dzięki temu większa liczba podmiotów będzie spełniać prawnie określone wymogi dostępności cyfrowej i jednocześnie realizować prawo do dostępu do informacji i usług publicznych dla każdego.

Zadania w projekcie

Organizowanie spotkań członków i członkiń sieci dostępności cyfrowej.

W ramach działania Sieci zaplanowaliśmy 40 spotkań. Do Sieci zaprosimy przedstawicieli podmiotów publicznych różnego szczebla, którzy faktycznie są liderami w obszarze zapewniania dostępności cyfrowej i mogą podzielić się wiedzą, doświadczeniem, dobrymi praktykami i rozwiązaniami w obszarze dostępności cyfrowej. Aby wspierać prace Sieci do udziału w niej będziemy zapraszać również zewnętrznych ekspertów, przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych działających na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami, organizacji działających na rzecz poszerzania kompetencji cyfrowych oraz przedsiębiorców, którzy działają w obszarze cyfrowym, w tym wdrażających rozwiązania dostępnościowe.

Sieć ma umożliwić wymianę doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami oraz rozwiązaniami w obszarze dostępności cyfrowej np. takich, które są już z powodzeniem wdrażane w podmiotach publicznych.  

Efektem prac Sieci będzie wypracowanie zaleceń i rekomendacji wdrażania dostępności cyfrowej, które określą sposób wdrażania dostępności cyfrowej w podmiotach publicznych w Polsce.

Opracowanie zaleceń i rekomendacji wdrażania dostępności cyfrowej

Będzie to dokument, który opracujemy na podstawie wypracowanych zaleceń i rekomendacji Sieci dostępności cyfrowej. Będą w nim informacje, jak wdrażać dostępność cyfrową w podmiotach publicznych oraz wskaże ramy działalności instytucji odpowiedzialnej za nadzór nad dostępnością cyfrową w Polsce.

Będzie też uwzględniać podstawy prawne dostępności cyfrowej i, jeśli zostaną zidentyfikowane, potrzeby zmian.

Zalecenia i rekomendacje wdrażania dostępności cyfrowej skonsultujemy m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, Radą Dostępności oraz środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.

Opracowanie bazy dobrych praktyk dla podmiotów publicznych

Bazę dobrych praktyk dla dostępności cyfrowej utworzymy z opisów najlepszych rozwiązań w obszarze dostępności cyfrowej, którymi podzielą się członkinie i członkowie Sieci dostępności cyfrowej. Opublikujemy ją na Portalu gov.pl. Będzie aktualizowana stosownie do rekomendacji członkiń i członków Sieci.

Badania ilościowe i jakościowe dotyczące tematyki z zakresu dostępności cyfrowej

W ramach projektu zaplanowaliśmy dwa badania. Badania, zlecimy wykonawcy zewnętrznemu.

  1. Badanie potrzeb użytkowników i użytkowniczek w zakresie dostępności cyfrowej.

Badania jakościowe, będą przeprowadzone na grupie osób niepełnosprawnych, osób starszych za pomocą kilku metod: indywidualnych wywiadów pogłębionych, testów użytkowników (testów stron internetowych/aplikacji mobilnych przeprowadzonych przez użytkowników na laptopach/komórkach) połączonych z obserwacją użytkowników podczas realizacji testów (wielkość próby: 24 osoby). Badania ilościowe będą realizowane na grupie osób niepełnosprawnych, starszych i obywateli metodą wywiadu kwestionariuszowego techniką: CATI/CAPI/CAWI/samodzielne wypełnianie ankiety w zależności od możliwości psychofizycznych osób (wstępnie przewidywana wielkość próby: 300 osób). 

  1. Badanie stopnia wdrożenia zaleceń i rekomendacji w podmiotach publicznych.

Badanie to będzie realizowane w roku 2027. Szczegóły badania zostaną określone po opracowaniu w Sieci dostępności cyfrowej zaleceń i rekomendacji do wdrażania dostępności cyfrowej. Charakter tych zaleceń będzie mieć wpływ m.in. na metody badania stopnia wdrożenia zaleceń i rekomendacji.

Organizacja międzynarodowych konferencji poświęconych dostępności cyfrowej

Planujemy zorganizować cztery 2-dniowe konferencje tematyczne z obszaru dostępności cyfrowej. Dwie konferencje będą stacjonarne i dwie w formule on-line. 

Celem konferencji będzie wymiana wiedzy i doświadczeń w obszarze wdrażania dostępności cyfrowej w podmiotach publicznych z innych krajów i w Polsce.

Uczestniczyć w konferencjach będą mogli nie tylko członkowie sieci i zaproszeni prelegenci, ale również zainteresowane osoby. 
Konferencje będą nagrywane, a następnie, po dostosowaniu nagrań do wymagań dostępności cyfrowej, opublikujemy je w Internecie.

Organizacja kampanii informacyjno-promocyjnych poświęconych dostępności cyfrowej

W ramach kampanii chcemy upowszechniać postrzeganie dostępności cyfrowej nie tylko jako kwestii technicznej, ale też jako elementu prawa każdego człowieka do dostępu do informacji.

Kampanie te będą pokazywały dostępność cyfrową jako istotny element cyfrowej transformacji państwa, rozumianej jako integracja technologii i rozwiązań cyfrowych z każdym obszarem działalności.

Zaplanowaliśmy trzy oddzielne kampanie skierowane do różnych odbiorców:

  • do społeczeństwa — w której chcemy m.in. wyjaśnić, że strony internetowe, aplikacje mobilne i treści publikowane w Internecie, dzięki projektowaniu uniwersalnemu, a także wdrażaniu zasad dostępności cyfrowej, mogą być dostępne dla wszystkich;
  • do osób decyzyjnych w podmiotach publicznych — o obowiązkach prawnych dotyczących zapewniania dostępności cyfrowej, a także sposobach technicznych i organizacyjnych, które umożliwiają jej osiągnięcie;
  • do webmasterów i projektantów (zarówno z podmiotów publicznych, jak i spoza nich) — aby poszerzyć rozumienie dostępności cyfrowej w odniesieniu do projektowania włączającego. 

Finansowanie projektu

Projekt realizujemy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027:

wartość projektu — 6 211 678,00 zł 
wkładu z Funduszy Europejskich: — 5 125 876,69 zł.

#FunduszeEuropejskie

Szczegółowe informacje o realizowanych przez nas projektach
Logotypy związane z finansowaniem projektu - Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, flagi Polski i Unii Europejskiej oraz napisy Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska i Dofinansowane przez Unię Europejską

{"register":{"columns":[]}}