W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 lat Partnerstwa Wschodniego

07.05.2019

Celem zainaugurowanego dekadę temu Partnerstwa Wschodniego od początku było przybliżanie państw partnerskich do Unii Europejskiej w wymiarze m.in. wartości. Program pomógł jednak w sąsiedzkiej wymianie na wielu płaszczyznach, w tym gospodarczej, politycznej czy kulturalnej. Świętowana w tym roku 10. rocznica Partnerstwa Wschodniego jest dobrą okazją do podsumowania osiągnięć polityki wschodniej Unii Europejskiej ostatnich lat.

grafika pomarańczowo-granatowa z napisem 10 lat partnerstwa wschodniego

Bliscy sąsiedzi

Partnerstwo Wschodnie jest owocem wspólnej inicjatywy Polski i Szwecji, które w 2008 r. zaproponowały Brukseli stworzenie przestrzeni współpracy regionalnej z sąsiadami z Europy Wschodniej. Inicjatywę oficjalnie zainaugurowano 7 maja 2009 roku w Pradze podczas szczytu szefów państw i rządów UE oraz państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Cele projektu obejmowały zbliżenie między krajami UE i PW, w tym praktyczną i instytucjonalną pomoc we wdrażaniu umów o wzajemnej współpracy, stopniową liberalizację, a docelowo – zniesienie obowiązku wizowego dla państw Partnerstwa Wschodniego oraz pomoc w usuwaniu barier: handlowych, energetycznych czy infrastrukturalnych. Sąsiedztwo miało mieć również wymiar ludzki, stąd ułatwienia wizowe, programy wymiany młodzieży albo współpraca kulturalna, które służyć miały pogłębianiu kontaktów między obywatelami UE i PW.

Dekada współpracy

Mijające dziesięciolecie przyniosło dużo zmian. Od 2009 r. trzy kraje partnerskie – Mołdawia, Gruzja i Ukraina – podpisały umowy stowarzyszeniowe oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu, dzięki czemu obecnie korzystają z systemów bezwizowych. Dzięki otwarciu rynków, handel między nimi i UE zaczął rosnąć w bardzo szybkim tempie, co zwiększyło ich niezależność od rynku rosyjskiego. Kompleksową i Wzmocnioną Umowę o Partnerstwie (tzw. CEPA) UE podpisała niedawno z Armenią. CEPA, choć nie tworzy strefy wolnego handlu, to oferuje wiele nowych możliwości współpracy i przyjmowania przez armeńską gospodarkę norm i  standardów unijnych.

Innym ważnym krokiem była realizacja Planu Działań na rzecz Liberalizacji Wizowej. Jako pierwsza dokonała tego Mołdawia, dzięki czemu jej obywatele mogą wjeżdżać w celach turystycznych do krajów UE bez wiz od 1 kwietnia 2014 r. Ostatnim krajem PW, który zawarł umowę o ruchu bezwizowym z UE dla posiadaczy paszportów biometrycznych, była Ukraina. Według danych Państwowej Służby Granicznej Ukrainy od czerwca 2017 r., kiedy wprowadzono liberalizację, do stycznia 2019 r. aż 2 mln obywateli Ukrainy skorzystało z ruchu bezwizowego.

Polska misja

Polska, jako inicjator Partnerstwa Wschodniego oraz kraj połączony silnymi więziami historycznymi, gospodarczymi, kulturalnymi oraz międzyludzkimi z krajami tego regionu, żywo angażuje się zacieśnianie więzi oraz pogłębianie współpracy między Unią Europejską a Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Flagowym projektem realizowanym przez Polskę i skierowanym do wszystkich sześciu państw Partnerstwa Wschodniego jest Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego, w której w latach 2011-2018 udział wzięło 504 urzędników z wspomnianych sześć krajów.

Realnym wsparciem ze strony Polski są również projekty realizowane w ramach pomocy rozwojowej. Polska Pomoc wspiera działania na rzecz dobrego rządzenia, kapitału ludzkiego, pluralizmu mediów, przedsiębiorczości i sektora prywatnego oraz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. W ramach wymiany kapitału ludzkiego, na polskich uczelniach studiują młodzi ludzie z sześciu państw Partnerstwa Wschodniego. Z programu stypendialnego im. Stefana Banacha w 2019 r. korzysta ponad 200 osób – w większości obywateli tych krajów.

{"register":{"columns":[]}}