Obszary polityki zagranicznej
-
Bałkany ZachodnieBałkany Zachodnie to przyjęte w Unii Europejskiej określenie dla sześciu państw Europy Południowo-Wschodniej, objętych polityką rozszerzenia UE: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii.
-
BałtykRegion Morza Bałtyckiego ma duże znaczenie dla polskiej polityki zagranicznej. Troskę o jego rozwój i dobrostan dzielimy z wieloma ważnymi partnerami międzynarodowymi.
-
Bezpieczeństwo globalne
-
Dyplomacja dla biznesuWiodącym instrumentem polityki zagranicznej państwa jest dyplomacja ekonomiczna. Jej celem jest wspieranie promocji gospodarki Polski oraz polskich przedsiębiorstw zagranicą zarówno w kontaktach dwustronnych, jak i wielostronnych. MSZ i placówki zagraniczne pomagają polskim firmom, interweniują w przypadkach ich dyskryminacji, dostarczają wiedzy o funkcjonowaniu na danym rynku, prezentują warunki i klimat inwestycyjny w Polsce, zachęcając do lokowania kapitału w naszym kraju, a także wspierają współpracę technologiczną i naukowo-badawczą.
-
Dyplomacja publicznaDyplomacja publiczna obejmuje działania o charakterze strategicznym, koordynacyjnym i wykonawczym, które poprzez kształtowanie postaw społecznych i opinii publicznej za granicą mają na celu uzyskanie zrozumienia i poparcia dla polskiej racji stanu i polityki zagranicznej RP.
-
Forum Polsko-CzeskieZadaniem Forum Polsko-Czeskiego jest wspieranie oddolnych inicjatyw w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, przyczyniających się do nawiązywania relacji międzyludzkich oraz rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków.
-
Grupa WyszehradzkaGrupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.
-
Partnerstwo WschodniePartnerstwo Wschodnie (PW) to polityka zewnętrzna Unii Europejskiej, realizowana w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, skierowana do sześciu państw: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
-
Polityka wschodniaPolityka wschodnia to jeden z najważniejszych filarów polityki zagranicznej Rzeczypospolitej. Polska od wielu lat wspiera proces integracji europejskiej państw Europy Wschodniej, wyrażając również przekonanie o ich pełnym prawie do samostanowienia, integralności terytorialnej, nienaruszalności granic i suwerennego wyboru drogi rozwoju w przyszłości.
-
Polonia i Polacy za granicąMinisterstwo Spraw Zagranicznych odpowiada za reprezentowanie i ochronę interesów obywateli polskich oraz współpracę kulturalno-oświatową z Polakami zamieszkałymi za granicą. Zadanie to realizuje w ramach posiadanych kompetencji oraz poprzez koordynowanie prac z organami administracji rządowej oraz instytucjami publicznymi i pozarządowymi.
-
Polska pomoc„Polska pomoc" to nazwa programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanego na mocy Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o współpracy rozwojowej, który obejmuje działania podejmowane przez organy administracji rządowej w celu udzielania pomocy państwom rozwijającym się lub ich społeczeństwom.
-
Polska w NATOOd niemal 70 lat NATO pozostaje najważniejszym filarem bezpieczeństwa europejskiego, zapewniając niezbędny łącznik pomiędzy Europą i Ameryką Północną w sferze polityczno-obronnej. Dzięki kolejnym falom rozszerzenia członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dziś 31 krajów, a Szwecja ma status państwa zaproszonego do NATO.
-
Polska w OBWEZrzeszająca 57 państw z trzech kontynentów: Ameryki Północnej, Europy i Azji Centralnej Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie od zakończenia Zimnej Wojny stanowiła jeden z filarów architektury bezpieczeństwa w Europie. Powstanie organizacji było rezultatem prac Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Opiera się ona na przyjętym w 1975 r. w Helsinkach Akcie Końcowym i koncepcji wszechstronnego bezpieczeństwa „od Władywostoku do Vancouver”, które obejmuje trzy wymiary 1) polityczno-wojskowy, 2) ekonomiczno-środowiskowy i 3) ludzki.
-
Polska w ONZPolska jest aktywnym członkiem ONZ w każdym z trzech filarów działalności Organizacji: prawa człowieka, pokój i bezpieczeństwo, rozwój.
-
Prawa człowiekaWe współczesnych stosunkach międzynarodowych prawa człowieka stanowią jeden z najważniejszych priorytetów. Zajmują one istotne miejsce w polskim systemie prawnym. Konstytucja podkreśla nienaruszalność godności człowieka oraz gwarantuje szereg wolności i praw osobistych, politycznych, ekonomicznych, socjalnych i kulturalnych. Nad ich przestrzeganiem czuwa szereg instytucji, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz niezależne sądy i trybunały.
-
Prawo międzynarodoweWzmacnianie roli prawa międzynarodowego stanowiło jeden z priorytetów członkostwa Polski Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 i nadal stanowi jeden z priorytetów polskiej polityki zagranicznej.
-
Proces WarszawskiZgodnie z założeniami konferencji warszawskiej, państwa z całego świata współdziałają z Polską i Stanami Zjednoczonymi na rzecz bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i umacniania współpracy regionalnej.
-
Relacje transatlantyckieStany Zjednoczone są architektem, a jednocześnie kluczowym elementem obecnego ładu międzynarodowego w Europie. Partnerstwo transatlantyckie pomiędzy USA a Europą opiera się na dwóch filarach: poszanowaniu wspólnych wartości i wspólnocie interesów.
-
Trójkąt WeimarskiWspółpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego obejmuje wiele ważnych obszarów, także z udziałem społeczeństw Polski, Francji i Niemiec.