35. spotkanie „Grupy Tallińskiej” w Warszawie
29.11.2024
Priorytety polskiej prezydencji w kontekście polityki rozszerzenia Unii Europejskiej, a także stan negocjacji akcesyjnych były głównymi tematami kolejnego spotkania Grupy Tallińskiej, które 28 listopada br. zainaugurował wiceszef polskiego MSZ Marek Prawda.
W swoim wystąpieniu wiceminister Prawda podkreślił geopolityczne znaczenie polityki rozszerzenia, zaznaczając że musi ona opierać się na realnych postępach państw kandydujących do UE.
Wstępem do dyskusji w gronie ekspertów była analiza Pakietu Rozszerzeniowego, przygotowana przez panią Elżbietę Kacę z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dokument ten został opracowany przez Komisję Europejską i zawiera ocenę postępów dokonywanych przez kraje kandydujące do członkostwa w Unii Europejskiej.
Podczas spotkania debata koncentrowała się na możliwościach dalszego wsparcia procesu rozszerzenia – zarówno w kontaktach z państwami kandydującymi do UE jak i z instytucjami unijnymi i pozostałymi państwami członkowskimi.
***
Grupa Tallińska stanowi nieformalną platformę konsultacyjną państw członkowskich UE, które sprzyjają procesowi rozszerzenia Unii („przyjaciół rozszerzenia”). W jej skład wchodzi Estonia, która była inicjatorem ustanowienia takiego mechanizmu, a także Austria, Czechy, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry oraz Włochy.
Foto: Barbara Milkowska/MSZ