W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata z okazji 105. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej

31.03.2023

31 marca 2023 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało debatę „Białoruska niepodległość 105 lat temu a dzień dzisiejszy”. Wydarzenie nawiązywało do przypadającej 25 marca 105. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. W tym dniu niezależne społeczeństwo białoruskie celebruje, nieuznawane przez reżim Łukaszenki, święto niepodległości, tj. Dzień Wolności (biał. „Дзень Волі”).

Debata z okazji 105. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej

W dyskusję wprowadził Piotr Wawrzyk, Sekretarz Stanu w MSZ, wyrażając zaniepokojenie sytuacją na Białorusi oraz tym, że uczestniczy ona w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaznaczył, że Polska wie, iż nie ma zgody znacznej części społeczeństwa białoruskiego na taką politykę.

Panelistami byli: Alina Koushyk, przedstawicielka ds. odrodzenia narodowego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, Artur Michalski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi, Wojciech Konończuk, Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Alaksandr Milinkiewicz, kandydat opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006 r. Przedstawili oni znaczenie dziedzictwa Białoruskiej Republiki Ludowej dla dzisiejszych walczących o prawa człowieka, wolność i niepodległe państwo Białorusinów z różnych punktów widzenia. Debatę poprowadził Rzecznik MSZ, Łukasz Jasina, od wielu lat związany z tematyką wschodnią.

Na wydarzenie licznie przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi na czele z wiceprzewodniczącym Pawłem Łatuszką, przedstawiciele ośrodków naukowych i badawczych, emigracyjnych środowisk białoruskich oraz polskich środowisk zaangażowanych w pomoc dla Białorusi.

Debata była wyrazem wsparcia dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego w jego dążeniach do budowy niezależnego i demokratycznego państwa. To był również znak solidarności ze strony Polaków, którzy nie pozostają obojętni w obliczu represji, jakich ze strony reżimu Łukaszenki doświadczają nasi sąsiedzi - zarówno naród białoruski, jak i mniejszość polska. Minister Wawrzyk, podkreślił, że wolna, demokratyczna Białoruś będzie gwarantem pokoju w regionie i budowę takiej Białorusi Polska chce wspierać.

Współorganizatorem spotkania był Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, który zapewnił salę oraz wzruszającą oprawę muzyczną. Po debacie goście mogli wysłuchać utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, czy współczesnego kompozytora Mikołaja Majkusiaka. Wśród wykonawców znaleźli się białoruscy studenci kształcący się w murach uczelni.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Barbara Wojciechowska/MSZ

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}