W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze deklarację interwencji w sprawie skargi Ukrainy przeciwko Rosji

16.09.2022

15 września 2022 r. Polska złożyła deklarację interwencji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (MTS) w Hadze w sporze dotyczącym zarzutów ludobójstwa na podstawie Konwencji ONZ z 1948 r. w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej).

Budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych latem

W ten sposób - po raz pierwszy w powojennej historii - Polska przystąpiła do postępowania skargowego przed MTS. Interwencja stanowi element konsekwentnej polityki RP w zakresie stanowczego potępienia wszelkich bezprawnych działań Rosji oraz jest wyrazem wsparcia i solidarności z Ukrainą.  Interwencja wpisuje się również w dotychczasowe działania RP w tym zakresie, do których należy m.in. przekazanie sprawy zbrodni popełnionych na Ukrainie do Międzynarodowego Trybunału Karnego, czy wniosek o interwencję w sporze ukraińsko-rosyjskim przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Interwencja Polski, zgodnie z wymogami formalnymi określonymi w art. 63 Statutu MTS, dotyczy interpretacji Konwencji o ludobójstwie, w szczególności jej art. I oraz IX. W odniesieniu do art. IX Konwencji, strona polska podkreśliła, że przepis ten dotyczy również sporów, w których wnosi się o stwierdzenie, że Konwencja nie została naruszona. Jeśli więc jedno państwo zarzuca drugiemu ludobójstwo, to ostatnie może zwrócić się do MTS o stwierdzenie bezpodstawności tego zarzutu pod względem faktycznym i prawnym. W odniesieniu do art. I Konwencji strona polska podkreśliła, że jednostronne i bezpodstawne oskarżenia o ludobójstwo stanowią nadużycie, przez co są sprzeczne z literą i duchem Konwencji, oraz że Konwencja wymaga, aby działania podejmowanie w celu zapobieżenia i ukarania zbrodni ludobójstwa były zgodne z prawem międzynarodowym.

Dotychczas tj. do 15.09. br. poza Polską stosowne deklaracje interwencji złożyły (w kolejności chronologicznej): Łotwa, Litwa, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Republika Federalna Niemiec, Stany Zjednoczone, Szwecja, Rumunia i Francja. Z pełnym brzmieniem tekstu interwencji Polski można zapoznać się na stronie internetowej MTS: https://www.icj-cij.org/en/case/182/intervention

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}