W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Demokratyzacja

Wspólnota Demokracji (Community of Democracies) jest globalną międzyrządową koalicją państw demokratycznych, której celem jest promowanie demokracji oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji na świecie.

Wspólnota została powołana w 2000 r. podczas konferencji ministerialnej w Warszawie. Pomysłodawcami i inicjatorami konferencji byli ówczesny minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek oraz była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Podstawą Wspólnoty stała się, podpisana przez przedstawicieli 106 państw, deklaracja „Ku Wspólnocie Demokracji". 

W ramach Wspólnoty Demokracji Polska we współpracy z innymi państwami realizuje konkretne projekty służące wsparciu reform demokratycznych i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W Warszawie mieści się siedziba Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji, na którego czele stoi Sekretarz Generalny. 

Materiały

Strona Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji

Sekretarz Generalny Wspólnoty Demokracji

Od dnia 1 września 2017 r. funkcję Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji pełni Thomas E. Garrett, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Thomas Garrett wnosi ze sobą ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie polityki i walki na rzecz demokracji. W ciągu ostatnich 23 lat prowadził bezpośrednio ponad 325 programów szkoleniowych, poświęconych partycypacji politycznej. Pracował w misjach obserwacji wyborów w Afganistanie, Albanii, Azerbejdżanie, Egipcie, Mali, Mongolii, Pakistanie, Rosji, na Wyspach Salomona, Timorze Wschodnim, Tunezji i na Ukrainie. Posiada stopień magistra dyplomacji i stosunków międzynarodowych oraz licencjat nauk politycznych.

Materiały

Informacje nt. Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji

Promocja demokracji jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Wymiernym przykładem naszego zaangażowania w promocję demokracji jest organizacja corocznej konferencji – Warszawski Dialog na rzecz Demokracji. Celem wydarzenia organizowanego przez MSZ od 2012 r. jest zgromadzenie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, świata nauki i polityki w celu wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w zakresie agendy demokratyzacyjnej.

{"register":{"columns":[]}}