Demokratyzacja
Wspólnota Demokracji (Community of Democracies) jest globalną międzyrządową koalicją państw demokratycznych, której celem jest promowanie demokracji oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji na świecie.
Wspólnota została powołana w 2000 r. podczas konferencji ministerialnej w Warszawie. Pomysłodawcami i inicjatorami konferencji byli ówczesny minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek oraz była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
Podstawą Wspólnoty stała się, podpisana przez przedstawicieli 106 państw, deklaracja „Ku Wspólnocie Demokracji".
W ramach Wspólnoty Demokracji Polska we współpracy z innymi państwami realizuje konkretne projekty służące wsparciu reform demokratycznych i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W Warszawie mieści się siedziba Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji, na którego czele stoi Sekretarz Generalny.
Materiały
Strona Stałego Sekretariatu Wspólnoty DemokracjiSekretarz Generalny Wspólnoty Demokracji
Od dnia 1 września 2017 r. funkcję Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji pełni Thomas E. Garrett, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Thomas Garrett wnosi ze sobą ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie polityki i walki na rzecz demokracji. W ciągu ostatnich 23 lat prowadził bezpośrednio ponad 325 programów szkoleniowych, poświęconych partycypacji politycznej. Pracował w misjach obserwacji wyborów w Afganistanie, Albanii, Azerbejdżanie, Egipcie, Mali, Mongolii, Pakistanie, Rosji, na Wyspach Salomona, Timorze Wschodnim, Tunezji i na Ukrainie. Posiada stopień magistra dyplomacji i stosunków międzynarodowych oraz licencjat nauk politycznych.
Materiały
Informacje nt. Sekretarza Generalnego Wspólnoty DemokracjiPromocja demokracji jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Wymiernym przykładem naszego zaangażowania w promocję demokracji jest organizacja corocznej konferencji – Warszawski Dialog na rzecz Demokracji. Celem wydarzenia organizowanego przez MSZ od 2012 r. jest zgromadzenie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, świata nauki i polityki w celu wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w zakresie agendy demokratyzacyjnej.