W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dialog ministerialny w Sztokholmie z udziałem wiceministra Marcina Przydacza z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego

05.06.1120

— 10 lat temu Polska i Szwecja wspólnie zaproponowały Partnerstwo Wschodnie jako wehikuł wsparcia społecznego, gospodarczego, a przede wszystkim instytucjonalnego państwom na wschód od UE. Jesteśmy dumni z jego osiągnięć - powiedział wiceminister Marcin Przydacz podczas swojej wizyty w Sztokholmie, gdzie uczestniczył w sztokholmskim dialogu ministerialnym z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego (PW) z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw PW i Szwecji.

Partnerstwo Wschodnie

Wiceminister Przydacz podkreślił wagę PW jako kluczowej polityki zagranicznej UE oraz zwrócił uwagę na konieczność zdecydowanego zaangażowania Unii we wsparcie wschodnich sąsiadów. – Stworzenie warunków dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i ludzkiego w PW wymaga dalszych postępów krajów partnerskich w walce z korupcją, przestępczością zorganizowaną i nielegalnymi przepływami finansowymi. Unia Europejska powinna priorytetowo traktować wspieranie tych działań – podkreślił wiceminister Przydacz podczas dyskusji na temat polityki rozwojowej w państwach Partnerstwa Wschodniego. Wiceminister wymienił przy tej okazji utworzoną w Warszawie Akademię Administracji Partnerstwa Wschodniego jako instytucję mającą szczególny wkład we wsparcie reform w krajach PW. 

W trakcie dwudniowej wizyty w Sztokholmie podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz wziął także udział 6 bm. w konferencji rozwojowej z okazji 10-lecia Partnerstwa Wschodniego, w panelu pt. „Development talks: A New Deal for EaP – Putting People First". Celem debaty zorganizowanej przez szwedzką Agencję Współpracy Rozwojowej (SIDA) było zdefiniowanie dotychczasowych osiągnąć PW w obszarach rozwoju, w których korzyści ze współpracy z UE są najbardziej odczuwane przez obywateli sześciu państw Partnerstwa, a jednocześnie wskazanie najważniejszych wyzwań na przyszłość. 

W trakcie wizyty w Szwecji wiceminister odbył również spotkania dwustronne z sekretarz stanu przy premierze Szwecji Kariną Walensteen, sekretarzem stanu przy ministrze ds. międzynarodowej współpracy rozwojowej Per Olssonem Fridhem oraz dyrektor generalną SIDA Carin Jämtin. Rozmowy dotyczyły możliwości pogłębienia współpracy polsko-szwedzkiej w regionie Partnerstwa Wschodniego, ale także w Afryce i na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w obszarze inwestycji w kapitał ludzki, edukację, zarządzanie kryzysowe i ochronę srodowiska.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot.: Tymon Markowski

{"register":{"columns":[]}}