Forum Polsko-Czeskie
Zadaniem Forum Polsko-Czeskiego jest wspieranie oddolnych inicjatyw w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, przyczyniających się do nawiązywania relacji międzyludzkich oraz rozwoju dobrosąsiedzkich stosunków.
Powstanie i działalność
Forum Polsko-Czeskie zostało powołane w 2008 roku na mocy Memorandum of Understanding oraz przedłużone bezterminowo Memorandum of Understanding z 2010 ministrów spraw zagranicznych Polski i Czech. Ta wyjątkowa platforma nawiązuje do tradycji współpracy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Wspiera oddolne inicjatywy w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, przyczyniając się do nawiązywania relacji międzyludzkich oraz rozwoju stosunków dobrosąsiedzkich.
Nadrzędnym celem Forum jest utrwalanie pozytywnych wizerunków społecznych, przełamywanie negatywnych stereotypów we wzajemnym postrzeganiu, budowanie sympatii i trwałego zaufania między narodami polskim a czeskim. Powołanie i dotychczasowa działalność Forum świadczą o wyjątkowym znaczeniu współpracy polsko-czeskiej, zarówno w wymiarze sąsiedzkim, transgranicznym jak międzypaństwowym.
W ramach Forum w każdym z krajów funkcjonuje instytucja Rady Programowej. Rady są powoływane przez ministrów spraw zagranicznych jako ciała doradcze. Gromadzą przedstawicieli różnych dziedzin życia publicznego, ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Osoby te co dzień aktywnie działają na rzecz dobrych relacji między naszymi krajami. Wśród nich są również członkowie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.
Rady spotykają się wspólnie raz w roku na pograniczu polsko-czeskim. Wypracowują stosowne rekomendacje dla ministrów spraw zagranicznych w zakresie działalności Forum, jego priorytetów na kolejne lata oraz innych kwestii istotnych z punktu widzenia relacji polsko-czeskich.
Konkurs dotacyjny Ministra Spraw Zagranicznych RP
Ogłaszane co roku przez Ministrów Spraw Zagranicznych niezależnie po stronie polskiej i czeskiej konkursy dotacyjne to praktyczny instrument realizacji celów Forum. Zgodnie z zapisami Memorandum z 2008 r. należy do nich inicjowanie, wspieranie oraz rozwijanie bilateralnych projektów w praktycznie wszystkich dziedzinach wspólnego zainteresowania.
Szczególny charakter konkursów polega na tym, że adresowane są one do niewielkich podmiotów, które dzięki współfinansowaniu przez MSZ mają możliwość zrealizowania projektów w bardzo szerokim zakresie tematycznym. Preferowane są projekty dające impuls do nawiązania i utrzymania trwałych relacji z partnerami czeskimi oraz zapewniające kontynuację działań w przyszłości.
Projekty muszą odnosić się do corocznie ustalanych priorytetów i być realizowane we współpracy z co najmniej jednym partnerem czeskim. Projekty mogą być przeprowadzane zarówno na terenie Polski jak i za granicą. Mogą one powielać corocznie te same schematy, pod warunkiem dywersyfikacji tematów, zaangażowanych uczestników lub grup docelowych.
Od początku istnienia Forum z bezpośrednich dotacji konkursowych po stronie polskiej skorzystało ponad sześćdziesięciu beneficjentów. W rzeczywistości było to również wiele innych współzaangażowanych podmiotów. Projekty realizowano przede wszystkim w zakresie współpracy kulturalnej, edukacji młodzieży oraz opracowań historycznych.
Materiały
Powołanie składu Rady Programowej na kadencję 2024-2026Dec_46_MSZ_2024.pdf 0.26MB Memorandum of Understanding 2008
Memorandum_2008.pdf 0.52MB Memorandum of Understanding 2010
Memorandum_2010.pdf 0.47MB