W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwinea Bissau

Bezpieczeństwo

W związku z  brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Minimum 6 miesięcy licząc od dnia wjazdu na terytorium Gwinei Bissau.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei Bissau (np. Bruksela, Paryż, Berlin). Turysta podróżujący przez Senegal może ubiegać się o wizę w Dakarze lub w konsulacie GB w Ziguinchor. W Polsce akredytowana jest Ambasada Gwinei Bissau w Moskwie.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Brak informacji nt. innych wymogów.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak oficjalnych informacji nt. szczegółowych rozwiązań w odniesieniu do podróży z dzieckiem.

  1. Zasady pobytu

Z uwagi na możliwe nagłe zmiany przepisów wjazdowych i celnych, w sprawie aktualnych informacji na ten temat (również przepisów celnych) należy każdorazowo zwracać się do Ambasady Gwinei Bissau w Moskwie.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju, po uprzednim sprawdzeniu czy jest respektowane w danym kraju.

Zdrowie

Przy wjeździe wymagane jest okazanie wpisu do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzającego szczepienie przeciw żółtej febrze.

Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny tropikalnej (częste mycie rąk z użyciem mydła, przegotowanej wody, spożywanie wody z pewnego źródła, dezynfekcja i gotowanie owoców, warzyw, ochrona artykułów spożywczych przed muchami, unikanie ręczników wielokrotnego użytku itp.).

Występuje tu ponadto duże zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową. Zalecane jest także szczepienie Di-Per-Te. Gwinea Bissau jest terenem endemicznym wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny, zapalenia opon mózgowych, gorączki tyfoidalnej, cholery, malarii. Ze względu na duże ryzyko zachorowania zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych, cholerze, żółtaczce typu A i B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Zaleca się unikanie picia lokalnego piwa i palmowego wina, ponieważ warunki w jakich przebiega ich warzenie odbiegają od przyjętych norm sanitarnych.

W Gwinei Bissau praktycznie nie ma infrastruktury medycznej, a w razie niespodziewanej i nagłej choroby szybka ewakuacja chorego może się okazać niemożliwa.

Należy uważać na lokalnych, wiejskich lekarzy, których pomoc ma niewiele wspólnego z medycyną klasyczną.

Informacje dla kierowców

Podróżującym samochodem prywatnym z Dakaru zaleca się przekraczanie granicy na przejściu Wassadou-Pirada; pozostałe szlaki bywają uciążliwe ze względu na dużą liczbę blokad. Ogólnie stan dróg nie jest dobry, a podczas pory deszczowej (od lipca do września) znaczna ich część jest nieprzejezdna. Niektóre obszary kraju są zaminowane! (szczególnie na północy i południu kraju). Problemem są również: stan techniczny pojazdów, brak umiejętności kierowców, brak oświetlenia oraz zwierzęta wybiegające na drogę.

Z uwagi na trudne warunki zdecydowanie odradza się podróżowanie po zmroku.

Przydatne informacje

Baza hotelowa jest uboga.

Gwinea Bissau jest krajem odwiedzanym przez amatorów myślistwa i rybołówstwa, udających się na wyspy Bijagos. Brak profesjonalnej infrastruktury morskiej powoduje, że odradzamy korzystanie z miejscowych łodzi.

Nie ma możliwości posługiwania się kartami płatniczymi, użycie czeków bankowych jest bardzo problematyczne.

Ustalony stały parytet franka wobec euro wynosi: 1 EUR = 655,957 XOF (1000 XOF = 1,52 EUR).

 W Gwinei-Bissau istnieje polski ślad. W centrum Bissau istnieje do dziś ulica pamięci Alojzego Roli-Dzierżawskiego, gubernatora Gwinei z czasów gdy Gwinea-Bissau i Republika Zielonego Przylądka stanowiły jedną prowincję w ramach Korony Portugalskiej. Jest to Rua do Governador Polaco – ulica polskiego gubernatora.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}