W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mali

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mali zostały nawiązane w maju 1961 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska uznała Republikę Mali w 30 września 1960 r. W latach 1961-1969 w Bamako działała polska ambasada kierowana przez chargé d’affaires a.i. W tym okresie Polskę odwiedziło kilka delegacji malijskich na szczeblu ministerialnym, m. in. resortów zdrowia, planowania, informacji i turystyki, sprawiedliwości, handlu, spraw zagranicznych oraz kultury i sztuki.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Obecnie Republika Mali leży w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze.

W 1999 r. z wizytą w Polsce przebywał prezydent Alpha Oumar Konaré. Uczestniczył w spotkaniach Wspólnoty Demokracji, której pierwsza konferencja ministerialna odbyła się w Warszawie w 2000 r. (w latach 2005-2007 Republika Mali sprawowała przewodnictwo we Wspólnocie Demokracji zakończone konferencją ministerialną w Bamako).

Współpraca ekonomiczna

W zakresie współpracy gospodarczej nie obowiązują żadne umowy dwustronne między Polską a Mali.

Wartość obrotów handlowych z Mali kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu milionów PLN, przy znaczącej przewadze polskiego eksportu. Dynamika obrotów wykazuje zmienne tendencje. W 2017 r. odnotowano wzrost o ponad 150%, natomiast w 2018 r. nastąpił znaczący spadek zarówno eksportu (-23%), jak i importu (-39%). W polskim eksporcie dominują artykuły spożywcze, materiały i wyroby włókiennicze oraz wyroby z metali nieszlachetnych.

Współpraca naukowa

W Mali działa Związek Absolwentów Polskich Uczelni, zrzeszający ok. 50 osób.

Uznawalność kształcenia

Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uznawalności dyplomów

{"register":{"columns":[]}}