Gwinea
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Gwineą zostały nawiązane 29 czerwca 1959 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Polska uznała Republikę Gwinei w dn. 28 października 1958 r. W 1960 r. powstała Ambasada PRL w Konakry, która funkcjonowała do 1981 r. W latach 60. i 70. Gwinea była zaliczana do priorytetowych krajów współpracy w Afryce.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Republika Gwinei leży w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze. W 1993 roku rozpoczął działalność Konsulat Honorowy RP w Konakry, który funkcjonował do 2013 r. W 2014 r. Wicepremier, Minister Gospodarki i Finansów Gwinei, Mohammed Diaré, złożył wizytę w Polsce, podczas której odbył spotkania m. in. w Ministerstwie Gospodarki, Ministerstwie Rolnictwa i PAIIZ.
Współpraca ekonomiczna
W 1963 r. podpisano umowę z Rządem Republiki Gwinei dotyczącą wzajemnej pomocy w dziedzinie rybołówstwa morskiego. Umowa weszła w życie w 1964 r.
Wymiana handlowa z Gwineą w ostatnich latach wykazuje tendencję wzrostową. Obroty w latach 2016-2018 wzrastały o 15-19% rocznie, co w znacznym stopniu wynikało z utrzymującego się ożywienia polskiego eksportu do Gwinei. Polska eksportuje głównie artykuły rolno-spożywcze, wyroby nieszlachetne i produkty zwierzęce. W imporcie z Gwinei dominują kauczuk i tworzywa sztuczne.
Współpraca kulturalna
W 1966 r. podpisana została z Rządem Republiki Gwinei umowa o współpracy kulturalnej. Umowa weszła w życie w 1967 r.
Współpraca naukowa
W 1968 r. podpisano porozumienie w sprawie polsko-gwinejskiej współpracy w dziedzinie badań archeologicznych w Niani (na terenach bliskich granicy z Mali), gdzie następnie w latach siedemdziesiątych grupa polskich archeologów prowadziła prace wykopaliskowe. Kolekcja znalezionych obiektów została przekazana w 1999 r. Muzeum Narodowemu w Konakry przez Muzeum Etnograficzne w Szczecinie.
Uznawalność kształcenia
Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uznawalności dyplomów