Wybrzeże Kości Słoniowej
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Wybrzeżem Kości Słoniowej zostały nawiązane w 1974 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Polska uznała Republikę Wybrzeża Kości Słoniowej w dniu uzyskania przez ten kraj niepodległości, tj. 07.08.1960 r. W 1976 r. mianowano chargé d’affaires a.i. RP, początkowo z siedzibą w Akrze, a następnie w Abidżanie.
Współpraca polityczna w okresie III RP
W 2003 r. działalność Ambasady RP w Abidżanie została zawieszona ze względu na trwający w Wybrzeżu Kości Słoniowej krwawy konflikt wewnętrzny. Do 2009 r. funkcjonował Konsulat Honorowy RP w Abidżanie.
W sierpniu 2017 r. przebywała w Abidżanie z oficjalną wizytą wiceminister spraw zagranicznych J. Wronecka.
Polska i Wybrzeże Kości Słoniowej współpracują na arenie międzynarodowej, głównie w ramach ONZ.
Obecnie Republika Wybrzeża Kości Słoniowej leży w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze. W dniu 4 stycznia 2019 r. Ambasador Margareta Kassangana złożyła listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, Alassane’a Ouattary.
Współpraca ekonomiczna
Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski w regionie Afryki Zachodniej, a obroty handlowe kształtują się na poziomie przekraczającym 700 mln PLN. Wymianę handlową z Wybrzeżem Kości Słoniowej charakteryzuje znacząca dysproporcja między importem i eksportem, ze stale utrzymującym się od wielu lat ujemnym dla Polski bilansem obrotów handlowych. Import z WKS stanowi ponad 80% obrotów, a główne towary składające się na polski import to kawa, kakao i produkty ich przetworzenia. Sprowadzany jest też kauczuk naturalny oraz wyroby z kauczuku. W eksporcie dominują zwierzęta i żywność, chemikalia, wyroby przemysłu drzewnego i włókienniczego, urządzenia mechaniczne i elektryczne.
W ostatnich latach Wybrzeże Kości Słoniowej odwiedziły dwie polskie misje gospodarcze. W marcu 2016 r. miała miejsce wizyta polskich firm z sektorów rolnictwa i przetwórstwa żywności, rybołówstwa, energetyki (w tym zielonych technologii), infrastruktury i transportu oraz sektora wydobywczego, natomiast w czerwcu 2017 r. zorganizowana została przez Krajową Izbę Gospodarczą misja kilkunastu przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, budowlanej i transportowej.
Od 2018 r. w Wybrzeżu Kości Słoniowej działa Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH.
Współpraca naukowa
Uznawalność kształcenia
Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uznawalności dyplomów