Senegal
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Senegalem zostały nawiązane w 1962 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Polska uznała Republikę Senegalu w 1960 r.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Do końca 2008 r. w Dakarze funkcjonowała placówka RP (od 1996 r. na szczeblu ambasadora). W 2016 r., po ośmioletniej przerwie, decyzją Ministra Spraw Zagranicznych polska placówka została reaktywowana. W dniu 23 lutego 2018 r. Ambasador Margareta Kassangana złożyła listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Senegalu, Macky’ego Salla.
W 2014 r. prezydent Macky Sall podpisał dekret powołujący Ambasadę Senegalu w Polsce, z siedzibą w Warszawie. Ambasada działa w Warszawie od kwietnia 2015 r.
W okresie III RP doszło do wielu wizyt oficjalnych, zarówno ze strony polskiej, jak i senegalskiej. W kwietniu 1996 r. oficjalną wizytę w Polsce złożył minister stanu w Urzędzie Prezydenta Senegalu, P. M. Sy. Następna wizyta odbyła się w maju 2004 r. w związku ze Światową Konferencją Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W tym czasie przebywała w Polsce minister ds. małych i średnich przedsiębiorstw Senegalu, M. Ndir. W latach 2014-2016 nastąpiła znaczna intensyfikacja relacji dwustronnych, m. in. szereg wizyt ministrów sektorowych z Senegalu do Polski, a także pierwsza duża misja gospodarcza w ramach programu GoAfrica (kwiecień 2014 r.). W 2015 r. doszło do dwóch wizyt przedstawicieli resortów spraw zagranicznych zarówno strony senegalskiej, jak i polskiej. W kwietniu 2015 r. odbyła się oficjalna wizyta ministra spraw zagranicznych i senegalskiej diaspory M. Ndiaye, natomiast w sierpniu 2015 r. z wizytą w Senegalu przebywała wiceminister spraw zagranicznych K. Kacperczyk.
W październiku 2016 r. doszło do pierwszej wizyty na najwyższym szczeblu. Na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Polsce przebywał prezydent Senegalu Macky Sall. Podczas wizyty doszło do podpisania szeregu porozumień dwustronnych, m. in.: porozumienia o konsultacjach politycznych (odnowienie porozumienia z 2014 r.), porozumienia o współpracy między ministerstwami rolnictwa, sportu i turystki, protokołu o współpracy między ministerstwami finansów, a także porozumienia o współpracy PAIiIZ oraz jej senegalskiego odpowiednika APIX. Częścią wizyty prezydenta Senegalu była także wizyta w Gdańsku, gdzie omówiono perspektywy współpracy sektorów gospodarki morskiej.
W ostatnich dwóch latach doszło do kilku wizyt oficjalnych na szczeblu ministerialnym. W lutym 2018 r. z wizytą w Senegalu przebywał minister K. Szczerski, Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP. W listopadzie 2018 r. Senegal odwiedził min. Jacek Czaputowicz. Celem wizyty był udział w 5. Edycji Międzynarodowego Forum na rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce oraz oficjalna inauguracja Ambasady RP w Dakarze. W trakcie wizyty doszło do szeregu spotkań dwustronnych, m. in. z prezydentem Senegalu Mackym Sallem oraz ministrem spraw zagranicznych Sidiki Kaba. W marcu 2019 r. w Dakarze przebywał z wizytą wiceminister środowiska Michał Kurtyka.
Od czasu rozpoczęcia transformacji polityczno-gospodarczej w Polsce utrzymywano dwustronne kontakty parlamentarne. W 1992 r. wizytę w Polsce złożyła delegacja parlamentarna Senegalu z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. W 1997 r. przybył do Dakaru z roboczą wizytą ówczesny przewodniczący Sejmowej Komisji Ustawodawczej J. Jaskiernia. W maju 2019 roku w Senegalu przebywali członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki, którzy towarzyszyli misji handlowej organizowanej przez KIG.
Współpraca ekonomiczna
W ostatnich latach doszło do intensyfikacji polsko-senegalskiej współpracy ekonomicznej, co znajduje swoje potwierdzenie w postaci licznych misji gospodarczych. W kwietniu 2014 r. Senegal odwiedziła polska misja gospodarcza, w której udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, PAIiIZ oraz 40 przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z afrykańskim biznesem. Misja była częścią programu „GoAfrica” realizowanego przez PAIiIZ od 2013 r., mającego na celu zwiększenie obrotów handlowych między Polską a wybranymi krajami Afryki. Przedstawiciele Senegalu i senegalskiego biznesu uczestniczyli również w Kongresie PolandAfrica w 2013 i 2014 r. w Łodzi.
W marcu 2016 r. miała miejsce kolejna polska wizyta o charakterze gospodarczym w Senegalu. W lipcu 2016 r. odbyła się natomiast misja Krajowej Izby Gospodarczej.
W marcu 2019 r. do Senegalu przybyła misja Krajowej Izby Gospodarczej, w skład której weszło kilkanaście polskich firm. Program misji obejmował m.in. udział w forum biznesowym, które zostało otwarte przez Minister ds. Handlu i MŚP oraz serię spotkań B2B z partnerami senegalskimi.
Do chwili obecnej obowiązuje umowa między Rządem PRL o komunikacji lotniczej podpisana w 1969 r. (weszła w życie w 1971 r.).
Senegal pozostaje jednym z głównych partnerów handlowych Polski w regionie Afryki Zachodniej. W ostatnich latach obroty handlowe utrzymują się na poziomie przekraczającym 300 mln PLN rocznie, z czego znaczącą większość stanowi polski eksport. W eksporcie dominują artykuły spożywcze, produkty mineralne oraz produkty przemysłu chemicznego. Na import składają się głównie produkty mineralne, wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz wyroby rolno-spożywcze.
Współpraca naukowa
Od 2016 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu współpracuje z Université Cheikh Anta Diop w Dakarze. Współpraca obejmuje wymianę studentów i doktorantów w ramach programu Erasmus+.
Studenci z Senegalu mogą korzystać z puli stypendiów na polskich uczelniach, a także ubiegać się o stypendia w ramach Programu im. I. Łukasiewicza.