W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Gambia

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Gambią zostały nawiązane 21 stycznia 1975 r.

Współpraca polityczna

Współpraca polityczna w okresie III RP

Republika Gambii leży w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze. W dniu 19 listopada 2018 r. Ambasador Margareta Kassangana złożyła listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Republiki Gambii, Adamy Barrowa.

W czerwcu 2017 r. z wizytą w Warszawie przebywał doradca prezydenta A. Barrowa – Saul Frazer. Wizyta miała na celu poszerzenie wzajemnych kontaktów, zwłaszcza w zakresie relacji gospodarczych. W latach 1998-2010 w Warszawie funkcjonował Konsulat Honorowy Republiki Gambii.

Współpraca ekonomiczna

Pomiędzy Polską a Gambią nie zostały zawarte dwustronne umowy gospodarcze. Wartość wymiany handlowej między Polską a Gambią pozostaje na niskim poziomie, ze znaczącą dominacją polskiego eksportu. W latach 2016-2018 wartość eksportu kształtowała się w przedziale 19-30 mln PLN, przy imporcie wahającym się w granicach 61-520 tys. PLN. W handlu dominują artykuły rolno-spożywcze, artykuły roślinne, urządzenia mechaniczne oraz wyroby włókiennicze. Ze względu na swoje nadmorskie położenie Gambia jest kierunkiem turystyki masowej, odwiedzanym również przez Polaków. W okresie jesienno-zimowym uruchamiane są bezpośrednie połączenia czarterowe z Warszawy. Obecnie do Gambii przyjeżdża ok. 5000 polskich turystów rocznie.

Współpraca naukowa

Uznawalność kształcenia

Informacje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej nt. uznawalności dyplomów

{"register":{"columns":[]}}