III polsko-brytyjskie Forum Belwederskie
07.03.2019
– Mamy doskonałe relacje w wielu dziedzinach, ale chcemy tę więź uczynić jeszcze lepszą, mocniejszą i bardziej wielowymiarową – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas III edycji Forum Belwederskiego w Warszawie.
Tegoroczna edycja Forum odbyła się w dniach 6–7 marca 2019 r. na Zamku Królewskim pod hasłem „Najważniejsze tematy. Przyszłość partnerstwa polsko - brytyjskiego”. W ceremonii otwarcia wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 300 gości, udział wzięli również współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum – prof. Zdzisław Krasnodębski i Sir Malcolm Rifkind.
Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że oba kraje, bez względu na kształt przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE, będą nadal współdziałać w wielu obszarach z agendy politycznej i ekonomicznej. – Polska wierzy w dialog strategiczny ze Zjednoczonym Królestwem, a nasze stosunki wychodzą daleko poza obszar Unii Europejskiej – podkreślił wiceminister Szynkowski vel Sęk. – Brexit nie zmieni tej szczególnej więzi [między Polską a Wielką Brytanią], która opiera się na historii i kontaktach międzyludzkich, które to Forum wspiera – dodał.
W ramach III Forum Belwederskiego jego uczestnicy dyskutowali na tematy z zakresu spraw społecznych, gospodarczych czy politycznych, m.in. wpływu brexitu i zmian zachodzących w UE na polsko-brytyjskie partnerstwo, kwestii dotyczących energetyki czy ochrony środowiska. Omówiono również wyzwania wynikające z postępu technologicznego w obszarze informacji. Ważnym tematem obrad była ponadto kwestia tożsamości narodowej - uczestnicy Forum rozważali, czy faktycznie występuje zjawisko podwójnej tożsamości, jakie są jej przejawy i czy może być ona źródłem trudności w życiu społecznym.
Podczas wydarzenia wręczono pierwszą w historii Nagrodę Belwederską za zasługi dla współpracy polsko-brytyjskiej. Laureata Nagrody, którym został w tym roku prof. Norman Davies, wyłoniono w drodze otwartego głosowania wśród uczestników III Forum Belwederskiego.
Na zakończenie obrad moderatorzy poszczególnych sesji panelowych przedstawili propozycje tematów i inicjatyw możliwych do podjęcia przez rządy obu państw. Ogłoszono także, że za realizację kolejnych edycji Forum Belwederskiego odpowiedzialne będą dwie uznane na arenie międzynarodowej instytucje ekspercko-analityczne: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych w Londynie (Chatham House).
Inicjatywa organizacji corocznego Forum została przyjęta przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas pierwszych w historii polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie 2016 r. Inauguracyjne posiedzenie odbyło się w dniach 8-9 marca 2017 r. w Pałacu Belwederskim w Warszawie, zaś II edycja Forum miała miejsce w Londynie w lutym 2018 r. Kwestiami programowymi i merytorycznymi zajmuje się Komitet Sterujący, w którego skład weszli polscy i brytyjscy przedstawiciele z różnych obszarów życia społecznego, zaangażowani we współpracę dwustronną. Założeniem wydarzenia jest nadanie nowej dynamiki współpracy środowisk pozarządowych, eksperckich oraz Polonii, co z kolei ma przyczyniać się do wzmocnienia relacji między społeczeństwami Polski i Wielkiej Brytanii.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Gabriel Piętka / MSZ