Inauguracja Forum Kościuszkowskiego
04.02.2025
W rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej odbyło się pierwsze Forum Kościuszkowskie, którego celem było wsparcie demokratycznych dążeń narodu białoruskiego. Miejscem spotkania było Europejskie Centrum Solidarności dokumentujące zryw 1980 roku.
W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 3-4 lutego, wziął udział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Gościem specjalnym była liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska, a w otwartej debacie udział wzięli minister spraw zagranicznych Litwy, minister do spraw Unii Europejskiej Szwecji, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy oraz dyrektor wykonawczy European Endowment for Democracy.
Forum zorganizowano w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i przy współpracy z Europejskim Centrum Solidarności. Polska podjęła inicjatywę zainspirowania dyskusji na temat perspektyw dla Białorusi w sytuacji trwającej dyktatury i agresji Rosji na Ukrainę.
Minister Radosław Sikorski podkreślił, że Europa powinna odrzucić fałszywą narrację Putina, że Białoruś to część Rosji - Białoruś to państwo, którego byt osobny od Rosji trwał pół millenium. – W białoruskim języku pisano statuty Wielkiego Księstwa Litewskiego, a pod Orszą wojska pod wodzą Konstatnego Ostrogskiego dały wycisk Moskwie. Białoruś zasługuje na to samo co każdy naród europejski – powiedział minister Radosław Sikorski podczas inauguracji Forum Kościuszkowskiego.
– Tylko razem możemy się przeciwstawić zakusom Putina i Łukaszenki na wolność i demokrację, powstrzymywać nową odsłonę imperialnych mrzonek i degenerację wartości, które toczy choroba żądzy władzy – podkreślił szef polskiej dyplomacji zapowiadając jednocześnie, że Forum Kościuszkowskie będzie odbywało się co roku.
W ramach konferencji odbyły się debaty tematyczne dotyczące historii, kultury, aktywizmu i edukacji, których celem było wypracowanie rekomendacji dla działań na rzecz demokratyzacji Białorusi i wsparcia tego procesu przez rządy, organizacje pozarządowe i instytucje społeczeństwa obywatelskiego.
W gronie uczestników Forum znalazło się około 200 przedstawicieli białoruskich środowisk demokratycznych, aktywistów praw człowieka, parlamentarzystów i ekspertów z Polski i zagranicy. Reprezentacja przedstawicieli państw członkowskich UE nadała konferencji wymiar europejski.