W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja polsko-brytyjskiego Sezonu Kulturalnego 2025

17.01.2025

Uroczystość, w której z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych wzięła udział podsekretarz stanu Anna Radwan-Röhrenschef, odbyła się w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. 

Inauguracja polsko-brytyjskiego Sezonu Kulturalnego 2025 - konferencja prasowa z udziałem mediów i gości specjalnych

– Z wielką przyjemnością uczestniczę w dzisiejszym wydarzeniu prezentującym program sezonu polsko-brytyjskiego 2025. Inicjatywa ta pokazuje, że nasze społeczeństwa również w dziedzinie kultury dzielą wspólne wartości i spojrzenie na świat, a także na przyszłość kontynentu – powiedziała podczas otwarcia wiceminister Radwan-Röhrenschef. Podkreśliła, że polsko-brytyjski sezon kulturalny jawi się jako naturalna konsekwencja wielowymiarowych więzi, które łączą Polskę i Zjednoczone Królestwo. Wiceminister zachęciła do skorzystania z bogatej oferty wydarzeń w obu krajach, które przygotowane zostały m.in. przez Instytut Polski w Londynie.

Celem Sezonu Kulturalnego Polska–Wielka Brytania 2025 jest prezentacja dorobku artystycznego obu narodów, która  przyczyni się do ożywienia bilateralnej współpracy kulturalnej. Program Sezonu Kulturalnego odpowiada na wyzwania współczesności, tj. nowe uwarunkowania geopolityczne, dynamiczne prądy w sztuce czy świeże trendy odbiorcze. Centralne miejsce zajmuje temat migracji, zarówno polskiej w Wielkiej Brytanii, jak ukraińskiej i białoruskiej w Polsce.

***

Sezon Kulturalny 2025 jest wynikiem współpracy partnerów polskich i brytyjskich. Program w Polsce realizować będzie British Council, natomiast w Wielkiej Brytanii - Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Londynie i British Council. Wsparcie finansowe zapewnią m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Inauguracja Sezonu Kulturalnego 2025 w obu państwach nastąpi równocześnie: w Polsce - 5 marca br. podczas uroczystego wernisażu wystawy „St Ives and Elsewhere” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wystawa zaprezentuje dzieła z kolekcji British Council, Tate oraz polskich muzeów. W Wielkiej Brytanii sezon zostanie otwarty 6 marca br. 23. edycją festiwalu „Kinoteka” w BFI Southbank w Londynie. Festiwal to projekt Instytutu Polskiego w Londynie organizowany cyklicznie od 2003 r.

W ramach zapowiedzi Sezonu Kulturalnego 2025 jeszcze w styczniu br. odbędą się dwa wydarzenia: 16-19 stycznia br. spektakl „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, oparty na dystopijnej powieści science-fiction Olgi Ravn w Queen Elizabeth Hall w Southbank Centre (Londyn) oraz 17 stycznia br. brytyjska edycja „Unsound Festival” z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, prezentująca kompozycje Miki Levi, oraz występ Mabe Fratti i Raphaela Rogińskiego w Barbican Centre (Londyn).

Program Sezonu w Wielkiej Brytanii obejmie 27 projektów z obszaru muzyki klasycznej, jazzu, muzyki eksperymentalnej, sztuk wizualnych, fotografii, teatru oraz filmu i będzie realizowany w ponad dziesięciu miastach, m.in. w Edynburgu, Huddersfield, Glasgow, Londynie, Belfaście, Manchesterze, Birmingham, Bristolu, Newcastle, Nottingham i Oksfordzie.

W Polsce, pod auspicjami British Council, odbędzie się szereg wydarzeń z zakresu filmu, teatru, sztuk wizualnych, muzyki, literatury i designu, takich jak koncerty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty i inne inicjatywy kulturalne w Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Poznaniu, Bolesławcu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Krakowie i Warszawie.

 

Fot. Sebastian Indra/MSZ

{"register":{"columns":[]}}