W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wernisaż wystawy prac konkursowych Indeks im. Mariusza Kazany

13.12.2022

„Dzięki wsparciu Polski możemy prezentować światu swój talent, jednocześnie potwierdzając że Ukraina jest niezniszczalna”, powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Jego Ekscelencja Wasyl Zwarycz podczas otwarcia wernisażu prac laureatów konkursu pt. „Indeks im. Mariusza Kazany” w Galerii u Dyplomatów w siedzibie Protokołu Dyplomatycznego MSZ dniu 13 grudnia 2022 r.

Wernisaż Indeksu Kazany

Konkurs jest organizowany corocznie od 2012 r. dla studentów i absolwentów Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie przez Fundację im. M. Kazany we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie, ASP w Warszawie, ASP im. J. Matejki w Krakowie oraz ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. W tym roku jubileuszowa 10. edycja konkursu nie mogła się odbyć ze względu na napaść zbrojną Rosji na Ukrainę. W oczekiwaniu na poprawę warunków na Ukrainie umożliwiających wznowienie cykl konkursowy, zaprezentowano prace zwycięzców „Indeksu” z minionych lat. Prezes Fundacji pani Barbara Kazana wyraziła nadzieję, że kolejne wydanie konkursu powinno odbyć się już w przyszłym roku we Lwowie, na wolnej Ukrainie.

Gospodarz spotkania, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ, pan Marek Szczepanowski wskazał, iż MSZ organizuje „już kolejną wystawę, która przybliża nam Ukrainę, nikczemnie zaatakowaną przez Rosję, starając się również poprzez sztukę, która trafia do wrażliwych odbiorców, zwrócić uwagę świata na dramat, który rozgrywa się już prawie od roku u naszego sąsiada. Nigdy nie zaakceptujemy tej agresji.”

Opiekun merytoryczny i mentor konkursu prof. Bogdan Pikulicki z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, którego wybór prac towarzyszy wystawie laureatów konkursu, stwierdził iż „każdy konkurs, który będziemy organizowali w następnych latach to dowód na to, że już zwyciężyliśmy w tej wojnie”.

Prezes Fundacji pani Barbara Kazana podkreśliła też znaczenie konkursu dla rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy międzyinstytucjonalnej oraz dla umocnienia przyjaźni i wzajemnego poznania między naszymi narodami. Kolejne edycje konkursu wykorzystywano do prezentacji we Lwowie prac polskich artystów, a nagrodami dla jego laureatów były m.in. staże artystyczne w wybranych akademiach sztuk pięknych w Polsce.

Reprezentująca Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, naczelnik Maria Ślebioda zauważyła, że nadchodzące Święta kojarzą się z domowym ciepłem i światłem iluminacji na choinkach, a tymczasem na Ukrainie dla wielu będzie to czas chłodu i ciemności, spędzony w schronach, zamiast w domach. Przypomniała, że wernisaż wpisuje się w trwające od lutego br. intensywne działania MSZ na rzecz podtrzymania zainteresowania międzynarodowej opinii publicznej konfliktem na Ukrainie. Wskazała na zaangażowanie DDPiK w zorganizowanie odbywającej się równolegle z wernisażem wizyty studyjnej dla przedstawicieli lwowskiej ASP (prof. B. Pikulicki oraz prof. Marian Besaga), której celem jest poszerzenie polsko-ukraińskiej współpracy instytucjonalnej i akademickiej.

Wernisaż odbył się w obecności licznie zebranych przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, środowisk artystycznych oraz pracowników MSZ. Wystawa będzie czynna na I p. gmachu Articom do marca 2023 r.

Fundacja imienia Mariusza Kazany powstała 29 września 2010 roku, po tragicznej śmierci Mariusza Kazany w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomatą i miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę. Fundacja podtrzymuje pamięć o Mariuszu Kazanie, kontynuując projekty, których nie zdążył zrealizować. Misją Fundacji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej. 

 

Biuro Rzecznika
Prasowego MSZ

 

Foto: Bartosz Peterman/MSZ

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}