W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wziąć udział w projekcie finansowanym przez AIIB?

AIIB - Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych - jest wielostronnym bankiem rozwojowym z siedzibą w Pekinie. Powstał w 2016 r. i obecnie zrzesza 102 państwa członkowskie, w tym Polskę. Aktywność AIIB koncentruje się na następujących obszarach tematycznych: zrównoważona infrastruktura - Promowanie zielonej infrastruktury i wsparcie krajów członkowskich w osiągnięciu celów środowiskowych i rozwojowych; połączenia transgraniczne (Cross-border Connectivity) - wspieranie rozwoju infrastruktury transgranicznej, w tym połączeń drogowych i kolejowych, połączeń energetycznych, telekomunikacyjnych, a także portów i szlaków morskich w szczególności na obszarze Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu; mobilizowanie kapitału prywatnego - poszukiwanie rozwiązań stymulujących współpracę kapitału prywatnego z bankami rozwoju, rządami, prywatnymi instytucjami finansowymi oraz innymi partnerami.

Wśród 83 projektów zaakceptowanych dotychczas do finansowania bądź współfinansowania przez AIIB dominują przedsięwzięcia z następujących sektorów: energetyka (25%), transport (18%), projekty wodne (12%), miejskie (5%), IT (2%). Wartość zaakceptowanych projektów przekroczyła już 19 miliardów USD, Zobowiązań finansowych 11 mld USD, a specjalny fundusz na przygotowanie projektów przekroczył  wartość  21 mln USD.

Inwestycje poza regionem Azji mogą być również realizowane, niemniej jednak  każdy taki projekt aby mógł uzyskać dofinansowanie AIIB, musi przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Azji, tworzenia dobrobytu na tym kontynencie lub rozwijania powiązań komunikacyjnych z Azją.  W finansowaniu projektów z udziałem AIIB często uczestniczą także inne instytucje, w tym w szczególność Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) i Grupa Banku Światowego (WBG), Europejski Bank

Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Udział w projektach finansowanych przez AIIB stanowi dla polskich firm okazję do ekspansji na rynki azjatyckie.  Około 50% ogłoszeń opublikowanych w 2020 r. pochodzi z Indii. Na kolejnych pozycjach są projekty w Azji Centralnej (głównie Uzbekistan, Tadżykistan) oraz Azji Południowo Wschodniej (Bangladesz, Indie, Sri-Lanka) i Turcji.

Projekty finansowane przez AIIB są z reguły duże stąd zalecana jest współpraca – w ramach konsorcjów lub włączania się w projekty prowadzone przez duże przedsiębiorstwa.

Pozyskaj informacje o ofercie AIIB

Ogłoszenia przetargowe finansowane przez AIIB są publikowane na stronie AIIB oraz na portalu UN Development Business (wymagana płatna subskrypcja), a także na krajowych portalach zamówień publicznych.

Informowanie o przetargu jest z reguły podzielone na kilka etapów. W pierwszej kolejności publikowane są  „Ogólne informacje o zamówieniu” (General Procurement Notice, GPN). GPN  zawiera informacje o zakresie zamawianych towarów, prac budowlanych lub usług, dane zmawiającego i przewidywany termin realizacji zamówień. Na kolejnych etapach publikowane jest „Szczegółowa informacja o przetargu” (Specific Procurement Notice, SPN) i zaproszenie do złożenia oferty (invitation to bid, ITB) zawierające instrukcję dla wykonawców, wskazuje tryb realizacji zamówienia, warunki kontraktu, płatności, gwarancji specyfikację techniczną itd.

Oferta AIIB

AIIB oferuje współpracę w zakresie: usług doradczych (consulting services); zamówień korporacyjnych (corporate procurement); zamówień w związku z realizacją projektów finansowanych przez AIIB (project procurement).

- Finansowanie projektu przez AIIB -zgłaszanie projektu do finansowania możliwe jest w po uprzednim zarejestrowaniu w systemie: Project Financing Application.

AIIB oferuje specjalny fundusz grantowy na przygotowanie projektów - AIIB Project Preparation Special Fund.

Informacje o propozycjach projektów i projektach zatwierdzonych do finansowania przez AIIB.

- Zamówienia korporacyjne - obejmują zakupy dóbr i usług lub robót budowlanych na rzecz samej instytucji - zgodnie z planem zakupowym, przy zachowaniu najlepszego stosunku jakości do ceny oraz z poszanowaniem reguł przejrzystości, zgodnie ze standardami ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Za takie zamówienia odpowiada Wydział Zamówień Korporacyjnych Banku (Corporate Procurement Division, CPD).

Zamówienia w projektach finansowanych przez AIIB

- Przetarg nieograniczony (international open competitive tender) jest domyślnym trybem postępowania. Procedurę przetargową prowadzi beneficjent AIIB, a nie sam AIIB. Bank pełni funkcję nadzorczą. Zalecany jest tu udział w ramach konsorcjum lub joint-venture. Wybór najkorzystniejszej oferty następuje zgodnie z zasadą najlepszego stosunku jakości do ceny (value for money). Istnieje możliwość zwrócenia się z prośbą o informację zwrotną (debriefing) po przegranym postępowaniu.

- Przetarg ograniczony (selective tendering) dopuszczany w określonych przez AIIB przypadkach - opiera się o selekcję przez odbiorcę, za zgodą AIIB, firm, które zostają zaproszone do złożenia oferty w przetargu. Dodotyczy zwłaszcza towarów lub usług wysoko wyspecjalizowanych/ złożonych; gdy liczba dostawców jest ograniczona.

- Zamówienie bezpośrednie (direct contracting), za zgodą AIIB, realizowane np.: gdy istnieje potrzeba dla rozszerzenia zamówienia w ramach zawartego kontraktu; w przypadku niewyłonienia wykonawcy w innych procedurach; gdy dotychczas zamawiano produkt u danego dostawcy.

- Procedura zamówieniowa wg regulacji prawnych właściwych dla kraju odbiorcy, za zgoda AIIB, dot. zamówień na towary, usługi z wyłączeniem usług doradczych i roboty budowlane, jeżeli istnieje uzasadnienie ekonomiczne oraz gdy wartość kontraktu jest niska; w przypadku robót budowlanych, gdy  odbywają się one różnych miejscach i czasie; towary, usługi lub roboty budowlane mogą być zrealizowane przez lokalnych dostawców po niższej cenie niż ceny międzynarodowej konkurencji lub jest małe zainteresowanie kontraktem ze strony międzynarodowej konkurencji. Przetarg taki jest również otwarty dla dostawców bez preferencji krajowych.

Materiały

Podstawowe wytyczne na temat polityki zamówień AIIB
Procurement​_Policy.pdf 0.55MB
Procedura udzielania zamówień w projektach finansowanych przez AIIB
Interim​_Operational​_Directive​_on​_Procurement​_Instructions​_for​_Recipients.pdf 0.94MB
Polityka AIIB dot. zamówień korporacyjnych
AIIB​_Policy​_on​_Corporate​_Procurement.pdf 0.11MB
Polski przedsiębiorca na rynku projektów międzynarodowych - publikacja PARP
Polski​_przedsiębiorca​_na​_rynku​_projektów​_międzynarodowych.pdf 0.80MB
{"register":{"columns":[]}}