W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wziąć udział w projekcie finansowanym EBOR?

EBOR- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozpoczął działalność w 1991 r. Głównym celem powołania EBOR było wsparcie procesu transformacji gospodarczej w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Bank wspiera realizację reform strukturalnych i sektorowych (demonopolizacja, decentralizacja i prywatyzacja) a także sektor prywatny.

EBOR prowadzi działania w 38 państwach na trzech kontynentach. Wg danych z marca 2020 r. najwięcej projektów Bank realizował w  Europie Południowo-Wschodniej (18%), a na dalszych pozycjach znalazły się: Europa Środkowa i Państwa Bałtyckie (17,4%), Turcja (17,2%), Europa Wschodnia i Kaukaz (16%), południowy i wschodni region basenu M. Śródziemnego (13,3%), Azja Centralna i Mongolia (9,5%), Cypr  i Grecja (4,3%), Rosja (4,1%). Większość inwestycji Banku (74% w 2018 r.) trafia do sektora prywatnego.

Pozyskaj informacje o ofercie EBOR

Od 1 stycznia 2020 r. wszystkie ogłoszenia o zamówieniach EBOR obejmujących  zakup towarów, prac lub usług doradczych finansowanych z pożyczek lub grantów EBOR są publikowane za pośrednictwem portalu ECEPP (EBRD’s Client eProcurement Portal).

Oferty przetargowe mogą być przeglądane bez rejestracji. W celu bezpłatnego zapoznania się z dokumentacją przetargową i udziału w elektronicznym postepowaniu potencjalni dostawcy i wykonawcy muszą jednak zarejestrować się na portalu ECEPP.

Informacje o szerokim spektrum oferty biznesowej EBOR dostępne są pod linkiem:

https://www.ebrd.com/work-with-us/procurement/project-procurement.html

Ogłoszenia o zamówieniach na towary, roboty publiczne i usługi doradcze, które nie zostały zamówione za pośrednictwem ECEPP, są dostępne pod linkiem: https://www.ebrd.com/work-with-us/procurement/notices.html   

Oferta EBOR

Inwestycje EBOR obejmują wiele branż, a zwłaszcza: energetykę, bankowość i infrastrukturę, a także przetwórstwo i usługi oraz agrobiznes. Jedną z naczelnych zasad, którymi w swojej działalności kieruje się EBOR jest troska o środowisko naturalne. W 2019 r. działania związane z ekologią i ochroną klimatu stanowiły aż 46% inwestycji Banku (4,6 mld EUR).

Projekty finansowane przez EBOR oferują liczne możliwości przetargowe na towary, roboty publiczne i usługi towarzyszące, a także usługi doradcze, z których mogą korzystać także polskie firmy.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kontrakty w ramach trzech kategorii zamówień:

  • Zamówienia korporacyjne i usługi doradcze (corporate procurement and consultancy services).

Towary, prace i usługi na potrzeby Centrali EBOR w Londynie oraz na potrzeby przedstawicielstw Banku w krajach operacji, a także usługi doradcze na rzecz Banku i jego klientów są zamawiane przez Departament Operacji Zakupowych i Dostaw (Procurement Operations and Delivery Department). 

  • Zamówienia w związku z realizacją projektów (Project procurement).

Towary i prace w ramach projektów finansowanych przez EBOR są zamawiane bezpośrednio przez klientów Banku, a Departament Zakupów (Procurement Department) pełni rolę nadzorczą i monitoruje prawidłowość procesu.

  • Usługi doradców zewnętrznych (Outside Counsel Services)

Istnieje możliwość świadczenia usług prawnych na rzecz EBOR przez kancelarie prawne w charakterze tzw. Outside Counsel. Firmy zainteresowane świadczeniem takich usług muszą być zarejestrowane na portalu EBOR Electronic Selection (OGC eSelection);
muszą także pomyślnie przejść procedurę kwalifikacji.

Zamówienia w projektach finansowanych przez EBOR:

Zasady udzielania zamówień zostały opisane w dokumentach  Procurement Policies and Rules oraz Corporate Procurement Policy.
 

W projektach finansowanych przez EBOR zastosowanie mają różne tryby przetargowe:

  • Przetarg nieograniczony (open tendering) – najczęstszy tryb udzielania zamówień w projektach finansowanych przez EBOR: dla przedmiotu zamówienia o wartości  co najmniej: 250 000 EUR na dostawy towarów i 7,5 mln EUR na roboty budowlane.
  • Uproszczony przetarg nieograniczony (simplified open tendering) - stosowany wyłącznie w przypadku zamówień, których wartość nie przekracza ww. progów.
  • Otwarta procedura wielostopniowa (multi-stage open tendering) (wymagana akceptacja EBOR) – dotyczy w szczególności dużych, skomplikowanych projektów, projektów innowacyjnych w tym tzw. projektów pod klucz (turnkey contracts). Dostawca w pierwszej kolejności dostarcza klientowi ofertę techniczną projektu.   Na podstawie ofert korygowana jest dokumentacja przetargowa i konsekwentnie składane są finalne oferty techniczne oraz cenowe.
  • Zamówienia bezpośrednie (direct contracting) (wymagana akceptacja EBOR) – przewidują zaproszenie firmy do złożenie oferty bez publikacji ogłoszenia.   Tryb ten jest stosowany np., gdy istnieje potrzeba kontynuacji zawartego kontraktu; nie wyłoniono wykonawcy w innych trybach; wyłącznie  jeden dostawca może zaoferować wymagany produkty; istnieje pilna potrzeba realizacji zamówienia.

W uzasadnionych sytuacjach, za zgodą EBOR, mogą być stosowanie inne tryby przetargowe, oparte na prawodawstwie państwa klienta, w przypadku np.: małych wartości zamówień,  uzasadnienia ekonomicznego; dostawy w cenie niższej niż na rynkach międzynarodowych są możliwe z rynku lokalnego ...

Stroną kontraktu nie jest EBOR, lecz klient Banku, który odpowiada za przeprowadzenie procedury przetargowej. Rolą Banku jest monitorowanie prawidłowości procedury przetargowej i rozpatrywanie ew. skarg – uznanie skargi za zasadną nie skutkuje jednak zmianą wyników przetargu. Przed złożeniem skargi, oferent ma możliwość i powinien skorzystać z procedury debriefingu, umożliwiającej zapoznanie się z przyczynami odrzucenia oferty : EBRDDebriefing@ebrd.com
 

Monitorowanie przegranego przetargu jest możliwe w dwóch etapach:

1. prośby o przegląd pod adresem: ProcurementReview@ebrd.com

2. skargi pod adresem: procurementcomplaint@ebrd.com

 

Ogólne zapytania dot. zamówień można kierować pod adresem:

EBRD Procurement Policy and Advisory Department
European Bank for Reconstruction and Development
One Exchange Square
London EC2A 2JN
United Kingdom
Email: Procurement@ebrd.com

Link:

Polityka i reguły zamówieniowe EBOR:

www.ebrd.com/work-with-us/procurement/policies-and-rules.html

Polityka EBOR dot. zamówień korporacyjnych:

www.ebrd.com/work-with-us/procurement/project-procurement-complaints.html

Materiały

Wytyczne dot. debriefingu
corporate-procurement-policy.pdf 0.09MB
Polski przedsiębiorca na rynku projektów międzynarodowych - Publikacja PARP
Polski-przedsiebiorca-na-rynku-projektow.pdf 0.80MB
{"register":{"columns":[]}}