Jubileusz 70-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Mongolią
07.07.2020
– Polskę i Mongolię łączą wielowiekowe, przyjazne relacje, które obecnie znajdują odzwierciedlenie w efektywnej współpracy w wielu dziedzinach, w tym w kulturze i edukacji. Jestem przy tym przekonany, że potencjał dla dalszego umacniania wzajemnych kontaktów jest ogromny i powinniśmy z niego skorzystać – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz otwierając w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie wystawę fotografii pochodzących z Muzeum Świątyni Czojdżin-lamy w Ułan Bator.
Otwarcie wystawy pod nazwą „Skarbnica buddyzmu mongolskiego” uświetnia jubileusz 70-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Mongolią. Ekspozycja wypożyczona z Muzeum Świątyni Czojdżin-lamy w Ułan Bator przedstawia zgromadzone tam dzieła buddyjskiej sztuki religijnej, zwłaszcza posągi i obrazy bóstw z panteonu buddyzmu wadźrajany, odmiany buddyzmu wyznawanej m.in. w Mongolii, w tym autorstwa lamy Öndör Gegeena Dzanabadzara, duchowego i politycznego przywódcy Mongołów na przełomie XVII i XVIII wieku, a zarazem najsławniejszego mongolskiego rzeźbiarza. Muzeum Świątyni Czojdżin-lamy, powstałe w okresie porewolucyjnym z przekształcenia zespołu klasztornego wysokiej rangi lamy i zarazem państwowej wyroczni, jest – oprócz bogatych zbiorów buddyjskich – także zabytkiem architektury mongolskiej.
Organizatorami wystawy są Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasador RP w Mongolii, Ambasada Republiki Mongolii w Polsce oraz Muzeum Azji i Pacyfiku im. A. Wawrzyniaka”.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. Sebastian Indra / MSZ