Jubileuszowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO
04.04.2019
– Jubileuszowe spotkanie NATO pokazało, że po 70 latach Sojusz ma się dobrze – powiedział minister Jacek Czaputowicz w trakcie czwartkowego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie.
– Polska od 20 lat jest odpowiedzialnym członkiem NATO, działającym na rzecz jego wzmocnienia – dodał szef polskiego MSZ.
Posiedzenie zorganizowano z okazji 70. rocznicy podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego. Obrady poświęcone były w szczególności relacjom NATO z Rosją, zaangażowaniu Sojuszu w walkę z terroryzmem oraz kwestii równoważenia podziału obciążeń.
W trakcie sesji roboczej Rady Północnoatlantyckiej poświęconej relacjom z Rosją minister Jacek Czaputowicz przypomniał o konieczności utrzymania zasad wypracowanych na szczycie NATO w Warszawie: wiarygodnego odstraszania i wzmacniania zdolności obronnych przy jednoczesnej gotowości na dialog polityczny z Rosją. – Sojusznicza jedność i solidarność są podstawą efektywnej odpowiedzi na współczesne wyzwania i zagrożenia – podkreślił szef polskiej dyplomacji. W swoim wystąpieniu zaznaczył również, że NATO musi wspierać kraje partnerskie, w tym Gruzję i Ukrainę, ponieważ ich podniesiona odporność na zagrożenia zwiększa także nasze bezpieczeństwo.
Podczas sesji dotyczącej zaangażowania NATO w walkę z terroryzmem oraz innych bieżących kwestii bezpieczeństwa, minister Czaputowicz podkreślił zaangażowanie Polski w działania NATO w Iraku i w Afganistanie oraz w ramach Globalnej Koalicji do walki z ISIS. Akcentując solidarność Polski w budowaniu stabilności wokół granic Sojuszu, minister zaznaczył, że NATO ma wiele do zaoferowania swoim partnerom.
Kolejna sesja poświęcona była relacjom transatlantyckim oraz podziałowi obciążeń finansowych związanych z funkcjonowaniem NATO. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska jest adwokatem silnych więzi transatlantyckich będących kluczowym elementem zapewniania przez NATO bezpieczeństwa jego członkom oraz stabilizacji sąsiedztwa Sojuszu. – Polska nadal będzie wywiązywać się ze zobowiązań podjętych w tym zakresie podczas Szczytów NATO w Walii i w Warszawie – zaznaczył.
Wraz z ministrami spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó i Czech Tomášem Petříčkiem szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wziął ponadto udział w dyskusji panelowej „Twenty Years Later: Lessons from NATO’s enlargement and the Alliance’s future”. Uczestnicy debaty zwracali uwagę m.in. na konieczność zwiększania wydatków obronnych przez państwa członkowskie NATO. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że rozszerzenie Sojuszu z 1999 r. postrzega jako realizację programu demokratycznej opozycji antykomunistycznej w Polsce i innych krajach Europy Środkowej. – Dla nas najważniejsze jest zapewnienie transatlantyckiej jedności – stwierdził szef polskiej dyplomacji - Amerykańska obecność wojskowa w Europie jest ważna dla naszej stabilności, zwłaszcza jako czynnik odstraszający wobec działań rosyjskich. Minister zwrócił uwagę, że korzyści z jedności transatlantyckiej są obopólne: to wartość zarówno dla Europy jak i dla Stanów Zjednoczonych.
Na marginesie spotkania ministerialnego NATO szef polskiej dyplomacji wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem Sullivanem. Rozmowa skoncentrowała się wokół zagadnień bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, a także wyzwań ze strony Rosji i Chin. Omówiono również możliwości współpracy Grupy Wyszehradzkiej z USA w procesie wsparcia reform na obszarze Bałkanów Zachodnich i w państwach Partnerstwa Wschodniego.
Ponadto szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Republiki Macedonii Północnej Nikolą Dimitrowem na temat planowanego w przyszłym tygodniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Procesu Berlińskiego w Warszawie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Tymon Markowski / MSZ