W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat MSZ w rocznicę napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę

24.02.2023

W rok po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rzeczpospolita Polska podtrzymuje wolę dalszego wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego udzielanego Ukraińcom w ich walce o wolność i niepodległość.

Grafika_rocznica agresji na Ukrainę

Użycie przez Rosję sił zbrojnych przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy oraz rosyjskie zbrodnie wojenne i okrucieństwa wobec ludności cywilnej były wstrząsem dla cywilizacyjnego porządku świata. Heroizm Ukraińców wspartych solidarnością i pomocą sojuszników nie jest jedynie wyrazem walki o wolność narodową, lecz kluczem do utrzymania ładu międzynarodowego i obroną uniwersalnych wartości.

Od samego początku wojny, Polska jest jednym z państw, które w najaktywniejszych stopniu działają na rzecz przyjmowania kolejnych pakietów sankcyjnych uderzających w gospodarkę Rosji. Priorytetami polskich władz jest jak najszybsze i najmocniejsze wsparcie zdolności obronnych Ukrainy. Dostawy obejmują broń, amunicję i sprzęt wojskowy o wartości ponad 3 mld euro. Polska pełni rolę centralnego węzła tranzytowego dla uzbrojenia i sprzętu wojskowego przekazywanego do Kijowa. Większość zachodniej pomocy wojskowej trafia na Ukrainę przez polską granicę, która dla ukraińskich uchodźców była otwartą bramą gwarancji bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną kobiet i dzieci.

„Solidarność z Ukrainą” to dla Polaków nie tylko hasło, lecz wezwanie do podejmowania konkretnych działań. Polska przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy - liczba osób o statusie uchodźcy przekroczyła 1,55 mln osób. Ukraińcy mogą korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji oraz świadczeń publicznych na równi z Polakami, a około 450 tys. podjęło legalną pracę w naszym kraju. Dzięki aktywności Polski Ukraina uzyskała status państwa kandydującego do UE, przyspieszając kurs ku pełnej integracji z wspólnotami europejskimi.

Polska, była jednym z pierwszych państw, które bezwarunkowo wsparły Ukrainę angażując się w pomoc w każdy dostępny sposób, w bezprecedensowej skali. Mobilizacja sojuszników i partnerów z NATO i UE w podejmowaniu solidarnych działań pomocowych na rzecz Ukrainy nie ustanie. Utrzymanie jedności i determinacji jest kluczowe. Polska będzie kontynuować wsparcie tak długo, jak będzie to  konieczne.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}