W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat MSZ

13.10.2023

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z informacjami przekazywanymi w ostatnich dniach jest przygotowane do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych i referendum za granicą.

Komunikat MSZ

Do udziału w tegorocznych wyborach za granicą zgłosiło się ponad 600 tysięcy obywateli, a więc trzy razy więcej niż w 2015 r. Skala przedsięwzięcia jest olbrzymia, jednak chcąc zapewnić wszystkim wyborcom jak największy komfort głosowania MSZ reagował elastycznie, na bieżąco tworząc nowe obwody głosowania oraz informując osoby zarejestrowane o obłożeniu szczególnie licznych obwodów i możliwości zmiany lokalu wyborczego.

Minister Spraw Zagranicznych trzykrotnie nowelizował rozporządzenie ws. obwodów głosowania za granicą. Na skutek nowelizacji całkowita liczba obwodów głosowania za granicą w tegorocznych wyborach i referendum ogólnokrajowym wzrosła do 416, co oznacza wzrost liczby obwodów o ponad 30% w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w roku 2019, kiedy zorganizowano 320 obwody dla głosujących poza granicami kraju, i niemal 70% w stosunku do roku 2015, kiedy zorganizowano 250 obwodów. Utworzono ponad 60 nowych lokalizacji Komisji.

Konsulowie powołali i przeszkolili 4 tys. członków Obwodowych Komisji Wyborczych, więc dwukrotnie większą liczbę w porównaniu do 2015 r. Jednocześnie Minister Spraw Zagranicznych skierował kilkudziesięciu dodatkowych pracowników resortu celem wsparcia placówek, które zgodnie z szacunkami Ministerstwa będą wymagały wzmocnienia kadrowego w okresie wyborczym.

Jednocześnie MSZ z uznaniem przyjmuje mobilizację środowisk polskich za granicą, które są nieocenionym wsparciem dla konsulów. Wiele podmiotów polonijnych udzieliło swoich siedzib na potrzeby lokali wyborczych lub pomogło w pozyskaniu lokali na ten cel. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża przekonanie, że dołożyło wszelkich starań i podjęło wszystkie działania, aby zapewnić możliwość wzięcia udziału w głosowaniu w wyborach parlamentarnych, jak i referendum, wszystkim obywatelom.

Jak przy okazji wszystkich innych wyborów MSZ ściśle współpracuje z Państwową Komisją Wyborczą i Krajowym Biurem Wyborczym oraz Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie i współpracę tę ocenia jako bardzo dobrą.

Choć liczba chętnych do udziału w wyborach parlamentarnych i referendum za granicą w tym roku jest bezprecedensowa, z doświadczeń ubiegłych lat wiemy, że Obwodowe Komisje Wyborcze, posiadając podobne obłożenie jak w przypadku tegorocznych wyborów, były w stanie policzyć wszystkie głosy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest przekonane, że Komisje przyjmą styl pracy, który im to umożliwi.

W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat stopnia przygotowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych do organizacji wyborów za granicą przekazanymi przez Rzecznika Prasowego MSZ pan Łukasz Jasina został w trybie natychmiastowym odwołany ze stanowiska. 

{"register":{"columns":[]}}