W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje ministrów ds. europejskich Polski i Bałkanów Zachodnich

15.02.2019

Problemy, które pojawiają się na drodze wykorzystania funduszy unijnych, to praca domowa do odrobienia nie tylko przez beneficjentów pomocy, ale także przez instytucje unijne - powiedział wiceminister Konrad Szymański.

Konsultacje ministrów ds. europejskich Polski i Bałkanów Zachodnich

Podczas spotkania z ministrami ds. europejskich krajów Bałkanów Zachodnich wiceszef MSZ zadeklarował wsparcie polskich instytucji dla lepszego i skuteczniejszego wykorzystania środków w ramach projektów realizowanych przez państwa kandydujace do UE w ramach tej wspólnotowej inicjatywy. Wyraził przy tym przekonanie, że niezależnie od zmiany składu Komisji Europejskiej, dalsze prace nad projektami w latach 2019-2020 będą przebiegać bez większych trudności.

Perspektywa akcesji państw Bałkanów Zachodnich, proces przygotowawczy, problematyka bezpieczeństwa europejskiego oraz budowa połączeń transeuropejskich były głównymi tematami spotkania ministrów ds. europejskich z Polski, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Serbii oraz Republiki Macedonii Północnej. W części plenarnej ministrowie oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej skupili się na omówieniu zagadnień związanych z funkcjonowaniem Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA II), poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa. Zwrócono przy tym uwagę, że zjawiska takie jak nielegalna imigracja, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe stanowią dzisiaj najpilniejsze wyzwania dla Europy. Wiceminister Szymański zaznaczył, że konieczna jest dalsza ścisła współpraca krajów członkowskich, UE oraz NATO z państwami Bałkanów Zachodnich w zwalczaniu zagrożeń stąd płynących. Polska pozostaje aktywna w wysiłkach na rzecz stabilizacji regionu, czego przejawem jest stała obecność naszego kraju w ramach misji i operacji realizowanych przez UE oraz NATO. Poza udziałem polskich żołnierzy w EUFOR Althea, NATO KFOR personel z naszego kraju stanowi największą cześć misji EULEX Kosovo.

Projekty budowy połączeń drogowych, infrastruktury energetycznej i przesyłowej łączącej kraje Europy Środkowej, wschodniej i południowej mogą liczyć na nasze poparcie - podkreślił minister Szymański.

W drugiej części spotkania ministrowie skoncentrowali się na kwestiach związanych z ‎tworzeniem europejskich połączeń sieciowych, które stanowią jeden z głównych priorytetów Procesu Berlińskiego, w którego pracach Polska w tym roku przewodniczy. Wskazał przy tym na potencjalne korzyści dla państw regionu płynące z funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu, projekt budowy rurociągu Baltic Pipe oraz drogi ViaCarpatia realizowanej w ramach transeuropejskich sieci transportowych TEN-T. Przedmiotem konsultacji była także współpraca państw Bałkanów Zachodnich z UE w kontekście Agendy Cyfrowej.

Uczestnicy spotkania ministerialnego w Warszawie mieli również możliwość zapoznania się ze szczegółami planowanego na lipiec br. Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w ramach Procesu Berlińskiego. 

W trakcie spotkania wiceminister Konrad Szymański złożył kondolencje poszkodowanym i rodzinom ofiar tragicznego wypadku autobusu, do którego doszło w Republice Macedonii Północnej w dniu 13 lutego br.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}