W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje polsko-japońskie w Tokio

25.03.2019

– Jesteśmy zadowoleni z wielowymiarowego charakteru stosunków polsko-japońskich i spodziewamy się ich dalszego rozwoju w jubileuszowym roku 2019 – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Maciej Lang podczas rozmów z wiceministrem spraw zagranicznych Japonii Takeo Mori.

Spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Japonii - Macieja Langa i Takeo Mori

Konsultacje w stolicy Japonii dotyczyły przede wszystkim szerokiej agendy stosunków dwustronnych. Wśród poruszonych tematów pojawiła się polsko-japońska współpraca gospodarcza i perspektywy jej dalszego wzmacniania. W tym kontekście wymieniono m.in. umowę o partnerstwie ekonomicznym między Unią Europejską a Japonią (weszła w życie 1 lutego br.), jak również silną pozycję naszego narodowego przewoźnika PLL LOT na rynku japońskim.

Uczestnicy konsultacji dyskutowali również na temat regionalnego i globalnego bezpieczeństwa, w szczególności skupiając się na procesie normalizacji sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Polska, jako jedno z niewielu państw, posiada placówki dyplomatyczne zarówno w Pjongjangu, jak i Seulu oraz jest - obok Szwajcarii i Szwecji - aktywnym członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

W ramach spotkania wiceministrowie omówili ponadto plany obchodów przypadającej w tym roku 100. rocznicy nawiązania stosunków dwustronnych.

Japonia jest jednym z trzech partnerów strategicznych Polski na kontynencie azjatyckim. Stosunki polsko-japońskie zostały nawiązane w 1919 r., a Japonia była drugim państwem pozaeuropejskim (po Stanach Zjednoczonych), które uznało naszą państwowość po 1918 r. Obecnie współpraca polsko-japońska odbywa się na wielu płaszczyznach, w tym gospodarczej. Skumulowana wartość japońskich bezpośrednich inwestycji w Polsce na koniec 2017 r. wyniosła 887 mln USD, co czyni Japonię drugim największym inwestorem azjatyckim w Polsce.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. MSZ

{"register":{"columns":[]}}