W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje wiceministrów ds. europejskich Polski i Holandii

05.06.2019

- Najbliższe miesiące będą kluczowe z punktu widzenia decyzji strategicznych w zakresie kierunku polityki UE i tym samym niezwykle istotne w kontekście zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa jej obywatelom. Pod tym kątem postrzegamy proces wyłaniania kandydatów na najwyższe stanowiska w UE – zaznaczył wiceminister Konrad Szymański podczas spotkania z dyrektorem generalnym ds. europejskich w holenderskim MSZ Thijsem van der Plasem.

Konsultacje wiceministrów ds. europejskich Polski i Holandii

Agenda konsultacji objęła m.in. podsumowanie szczytu w Sibiu, nową Agendę Strategiczną - w tym transparentność, rynek wewnętrzny, bezpieczeństwo, klimat, relacje zewnętrzne UE, praworządność i migracje, a także brexit, politykę rozszerzenia oraz sytuację polskich pracowników na holenderskim rynku pracy.

Polska i Holandia należą do państw - zwolenników pogłębienia integracji w sektorze usług. W tym kontekście wiceminister Szymański podkreślił, że w dobie rosnącej globalnej konkurencji i napiętych międzynarodowych stosunków handlowych dalszy rozwój jednolitego rynku należy zaliczyć do kluczowych priorytetów w strategicznym programie UE. - Jednolity rynek jest podstawą dobrobytu i konkurencyjności Europy – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji. - Wierzę, że silny głos krajów o podobnych poglądach może się do tego przyczynić – dodał.

Rozmowa dotyczyła również sytuacji polskich pracowników na holenderskim rynku pracy. Wiceminister Szymański z zadowoleniem zauważył, że w prasie holenderskiej opublikowano w ostatnim czasie kilka artykułów przedstawiających w sposób szeroki i obiektywny problemy pracowników tymczasowych na holenderskim rynku pracy, w tym nielegalną działalność lokalnych agencji zatrudnienia. - Nadal istnieje potrzeba prowadzenia otwartego dialogu pomiędzy władzami polskimi i holenderskimi na temat holenderskiej polityki zwalczania nadużyć i wyzysku polskich pracowników – podkreślił wiceszef MSZ.

Holenderski rynek pracy charakteryzuje się znaczącym udziałem pracy tymczasowej oraz zatrudnienia poprzez pośredników pracy. Czynniki te stanowią o podwyższonym ryzyku dla pracowników. Na zagrożenia są szczególnie narażeni pracownicy migrujący, w tym bardzo liczna, ok. 200 tys., grupa Polaków zatrudnionych tymczasowo w Holandii.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Marc van der Linden / MSZ Holandii

{"register":{"columns":[]}}