Krzemionki Opatowskie na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO
08.07.2019
6 lipca br. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas 43. sesji w Baku (Azerbejdżan) podjął decyzję o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa Krzemionkowskiego regionu pradziejowego wydobycia krzemienia pasiastego. Jest to 16. polski obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa.
Prehistoryczny region górniczy w Krzemionkach Opatowskich położony jest na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich. Pradziejowe kopalnie krzemienia funkcjonowały w tym miejscu między ok. 3900 r. p. n. e. a 1600 r. p. n. e. w okresie od neolitu do wczesnego brązu. Kompleks Krzemionek jest jednym z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów. Jego unikatowość polega na czytelnym zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka, skupionej na wydobyciu i przetwarzaniu krzemienia na ogromnym obszarze.
W skład Komitetu Światowego Dziedzictwa (KŚD) wchodzi 21 państw. Komitet podejmuje decyzje dotyczące ogólnej polityki i zasad implementacji Konwencji z 1972 r. w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Polska była członkiem KŚD dwukrotnie: w latach 1976 – 1978 (tuż po ratyfikowaniu Konwencji w 1976 r.) oraz w okresie 2013-2017. W 2017 r. Polska objęła przewodnictwo w Komitecie (prof. J. Purchla), a na przełomie czerwca i lipca 2017 r. pełniła rolę gospodarza 41. sesji.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Przemysław Graf/Reporter/EastNews