Marek Prawda
Podsekretarz Stanu
Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w latach 2016-2021. Wcześniej pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej (2012-2016), a przedtem był Ambasadorem RP w Szwecji i Niemczech. W latach 1992–2016 był pracownikiem MSZ: wicedyrektorem (1998–1999) i dyrektorem (do 2001) Departamentu Europy Zachodniej oraz dyrektorem sekretariatu ministra spraw zagranicznych (w 2001 oraz w latach 2005-2006).
Jest wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie, w Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza w Gdańsku oraz w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
W latach 80-tych działał w Komitecie Obywatelskim "Solidarność", pracował w Polskiej Akademii Nauk (1979-1992), gdzie w 1984 roku obronił pracę doktorską w zakresie socjologii pracy. Był również sekretarzem generalnym Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego (1991-1992). Od 2021 roku jest ekspertem Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz członkiem Konferencji Ambasadorów RP, a także Rady Programowej Network PL, stowarzyszenia Polaków zatrudnionych w instytucjach międzynarodowych. Był doradcą laureatki pokojowej nagrody Nobla Ołeksandry Matwijczuk oraz doradcą biznesowym. Od 2023 roku jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
Odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Niemiec, Orderem Zasługi Kraju Związkowego Brandenburgia, Medalem Cordi Poloniae przyznanym przez Konwent Organizacji Polskich w Niemczech oraz Medalem Ruchu Europejskiego w Niemczech. Laureat Nagrody Dialogu przyznawanej przez Zarząd Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich oraz Nagrody Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów „Polonicus” przyznawanej przez Europejskie Stowarzyszenie Polonii w Niemczech, Niderlandach i Belgii.
Zna język niemiecki, angielski, francuski, rosyjski i szwedzki.
Podsekretarz Stanu Marek Prawda koordynuje problematykę europejską. Reprezentuje Ministra Spraw Zagranicznych w posiedzeniach Komitetu do Spraw Europejskich. Ponadto odpowiada za politykę rozszerzenia i politykę sąsiedztwa Unii Europejskiej, a także za zatrudnianie obywateli polskich w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych.