Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych
08.04.2019
Partnerstwo Wschodnie, a także sytuacja w Afganistanie i Wenezueli stanowiły główne tematy dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu.
Dyskusja dotycząca Partnerstwa Wschodniego odbyła się w kontekście przygotowań do spotkania ministerialnego w Brukseli zaplanowanego na 13 maja br. z okazji 10. rocznicy utworzenia programu.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Partnerstwo odniosło sukces mimo niesprzyjającej sytuacji, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Zależy nam na dalszym aktywnym rozwoju Partnerstwa. Popieramy ambitną wizję jego przyszłości po 2020 roku - powiedział minister Czaputowicz. Wskazał na potrzebę dalszego rozwoju tej strategicznej inicjatywy m.in. w zakresie dalszego zbliżania prawodawstw państw Partnerstwa Wschodniego i UE w ramach implementacji umów stowarzyszeniowych i rozwoju współpracy sektorowej.
- Chodzi nam także o pewną instytucjonalizację Partnerstwa Wschodniego - powiedział również szef MSZ w trakcie briefingu dla mediów po zakończeniu posiedzenia - zaproponowaliśmy utworzenie sekretariatu Partnerstwa Wschodniego oraz wprowadzenie prezydencji w ramach PW. Minister dodał przy tym, że - jako istotny element Europejskiej Polityki Sąsiedztwa - Partnerstwo Wschodnie powinno zachować odrębne finansowanie w wieloletnich ramach finansowych UE po roku 2020.
W trakcie posiedzenia omówiono też dzisiaj stan negocjacji pokojowych i przygotowań do zaplanowanych na jesień wyborów prezydenckich w Afganistanie oraz przyjęto konkluzje w tej sprawie. Minister Czaputowicz poparł aktywny udział UE we wszystkich etapach procesu pokojowego. - Do osiągnięcia trwałego pokoju niezbędny jest dialog pomiędzy wszystkimi znaczącymi siłami politycznymi, z rządem afgańskim w centrum tego procesu – podkreślił. Minister pozytywnie ocenił także niedawną wizytę Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini w Kabulu. - To silny i pozytywny sygnał unijnego wsparcia dla Afganistanu - powiedział. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia wsparcia dla rządu Afganistanu w zakresie ochrony praw człowieka w tym kraju oraz przypomniał, że w obszarze bezpieczeństwa kluczową rolę odgrywa Sojusz Północnoatlantycki. - Polska ma w Afganistanie kontyngent wojskowy w ramach NATO - dodał.
Rada omówiła dzisiaj również napiętą sytuację w Wenezueli i rezultaty spotkania Międzynarodowej Grupy Kontaktowej, które miało miejsce 28 marca br. w Quito. Podkreślono potrzebę kontynuacji wysiłków dyplomatycznych zmierzających do zakończenia kryzysu oraz gotowość do odpowiedniej reakcji w zależności od dalszego rozwoju sytuacji.
Wśród tematów spotkania znalazła się także napięta sytuacja w Libii. - Opowiadamy się za deeskalacją konfliktu, nadrzędną rolą ONZ i zachowaniem jednolitego stanowiska UE - powiedział dziennikarzom szef polskiego MSZ.
Na marginesie Rady do Spraw Zagranicznych minister Jacek Czaputowicz spotkał się ponadto z szefem brytyjskiej dyplomacji Jeremym Huntem. Szef polskiego MSZ przedstawił dalsze działania podejmowane w ramach warszawskiego procesu bliskowschodniego. Wyraził także zadowolenie z intensywności spotkań polsko - brytyjskich na różnych szczeblach oraz podkreślił wsparcie dla rządu Wielkiej Brytanii, aby uniknąć scenariusza bezumownego brexitu.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Foto: Gabriel Piętka / MSZ