Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Bukaresztańskiej Dziewiątki
10.03.2020
– Polska przywiązuje duże znaczenie do formatu bukaresztańskiego. W skomplikowanej sytuacji bezpieczeństwa w Europie silny i jednomyślny głos wschodniej flanki powinien być szczególnie wyraźny – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania w Wilnie. – Konsultacje „B9” traktujemy jako wkład naszego regionu we wzmocnienie całego Sojuszu i partnerstwa transatlantyckiego – dodał.
Wtorkowe spotkanie szefów dyplomacji Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Bułgarii w litewskiej stolicy było poświęcone wymianie i koordynacji stanowisk w zakresie polityki bezpieczeństwa. Najważniejszymi tematami rozmów były przygotowania do zbliżającego się spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli, które odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia br. Dyskutowano również nt. przyszłości NATO, podziału obciążeń w ramach Sojuszu (burden sharing) oraz adaptacji i reagowania na zagrożenia w najbliższym otoczeniu Paktu.
– Spotkanie służyło budowaniu wspólnego rozumienia i reagowania na wyzwania bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO, szczególnie w kontekście agresywnych działań Rosji. Jestem szczególnie zadowolony, że to właśnie Litwa, obchodząca 30. rocznicę odzyskania niepodległości, gości w br. spotkanie ministerialne B9 – podkreślił minister Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji zauważył, że region Europy Środkowowschodniej potrzebuje ścisłej współpracować a państwa wchodzące w skład Bukaresztańskiej Dziewiątki powinny kontynuować wsparcie udzielane euroatlantyckim aspiracjom Ukrainy i Gruzji w celu rozszerzenia na Wschód strefy bezpieczeństwa i stabilności. W spotkaniu wzięli również udział zastępca Sekretarza Stanu USA Philip Reeker oraz zastępca Sekretarza Generalnego NATO, Patrick Turner.
Bukaresztańska Dziewiątka – inicjatywa Polski i Rumunii – została zainaugurowana spotkaniem prezydentów obu krajów w Warszawie w 2015 roku, jako forum wymiany poglądów i koordynacji stanowisk w dziedzinie bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria). Ostatnie spotkanie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbyło się w 2017 roku w Warszawie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego
Fot. Sebastian Indra / MSZ