W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Czaputowicz w Kijowie o sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie

01.12.2018

- Rząd Rzeczypospolitej stoi w pierwszym szeregu państw podkreślających, że nie ma i nie może być zgody na łamanie przepisów prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej jakiegokolwiek członka społeczności międzynarodowej - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Kijowie, gdzie wspólnie z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem zainaugurował w sobotę sesję plenarną Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa‎.

Minister Jacek Czaputowicz i minister Pawło Klimkin podczas konferencji prasowej w Kijowie

Szef polskiego MSZ przypomniał, że Polska była drugim – za USA – państwem, które przyjęło w tym roku deklarację ws. nieuznawania aneksji Krymu i popiera europejskie oraz euroatlantyckie aspiracje Ukrainy.  - Ukraina jest ofiarą trwającej agresji rosyjskiej, której pierwszym aktem była nielegalna aneksja Krymu, następnie wywołanie i podsycanie konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, a najnowszą odsłoną – otwarty atak na ukraińskie okręty zmierzające na Morze Azowskie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. ‎Wyraził jednocześnie silne poparcie dla Ukrainy ze strony Polski na forum ONZ.

W trakcie wizyty szef polskiego MSZ wyraził zdecydowane poparcie ze strony Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe. - Chciałbym wyrazić poparcie i solidarność dla państwa i narodu  ukraińskiego w tych trudnych historycznie chwilach. Przed przyjazdem do Kijowa rozmawiałem z Wysoką Przedstawiciel Federicą Mogherini. Prosiła mnie także o przekazanie wyrazów poparcia i solidarności od całej UE. Unia zdecydowanie potępiła ten akt agresji rosyjskiej na Ukrainę - mówił minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu z dziennikarzami po rozmowach z ministrem Pawło Klimkinem.

Wizyta poświęcona była także kwestiom dwustronnym. Minister Czaputowicz zwrócił uwagę, że zacieśnieniu ulegają kontakty między społeczeństwami naszych krajów, a także z roku na rok dynamicznie rośnie wymiana handlowa między Polską a Ukrainą. ‎ ‎Minister przypomniał jednak także, że nie brakuje w naszym dialogu dwustronnym  tematów trudnych. - Społeczeństwo polskie chce poznać prawdę o naszej wspólnej historii i domaga się godnego upamiętnienia zmarłych – podkreślił. - Niezbędne jest dogłębne zbadanie przeszłości i przekazanie wiedzy o niej młodym pokoleniom. W szczególności dotyczy to II wojny światowej i tragedii Polaków na Wołyniu – dodał szef MSZ.

Minister Czaputowicz został też dzisiaj w sobotę przyjęty przez prezydenta Petro Poroszenkę. Podczas spotkania z ukraińskim przywódcą minister poruszył m.in. zagadnienia z obszaru dwustronnej współpracy politycznej oraz sytuacji bezpieczeństwa po niedawnych wydarzeniach na Morzu Azowskim.

Dzień wcześniej szef polskiego MSZ spotkał się z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, z którym rozmawiał przede wszystkim o kwestiach współpracy gospodarczej i udrożnienia przejść granicznych między oboma państwami.

Ważnym punktem wizyty w stolicy Ukrainy było także wręczenie nagrody "Pro Dignitate Humana", którą uhonorowany został ukraiński reżyser Oleh Sencow. W imieniu laureata, więzionego przez rosyjskie władze, nagrodę odebrała Natalia Kaplan. Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że to nagroda w uznaniu zasług Ołeha Sencowa "w dziedzinie praw człowieka, bezkompromisowych działań podjętych na rzecz ochrony praw osób prześladowanych i narażonych na represje, jak również za ochronę praw jednostki i szacunek dla ludzkiej godności". - Poprzez przyznanie tej nagrody Polska wyraża wsparcie dla Pana Ołeha Sencowa, który – w oczach całej społeczności międzynarodowej – jest symbolem odwiecznej walki na rzecz praw człowieka - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. -‎ Ołeh Sencow przypomina światu o dramacie Ukrainy, której Rosja siłą zagrabiła część terytorium. Poprzez nielegalną aneksję Krymu Rosja złamała najbardziej podstawowe spośród norm prawa międzynarodowego - podkreślił minister Jacek Czaputowicz. Jednocześnie zwrócił uwagę, że "Polska uznaje ochronę praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego, demokratycznych zasad, rządów prawa za jeden z najważniejszych filarów swojej polityki zagranicznej." - Liczymy na zacieśnianie współpracy w tych obszarach z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi - dodał.

‎W sobotę rano szef polskiej dyplomacji wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem złożyli wieńce na wspólnej mogile ofiar totalitaryzmu oraz na mogile zbiorowej na polskim cmentarzu wojennym w Kijowie-Bykowni. W ten symboliczny sposób szefowie dyplomacji zwrócili uwagę na bolesną przeszłość obydwu narodów, brutalnie doświadczonych zbrodniami sowieckiego totalitaryzmu. Narodowy Rezerwat Memorialno-Historyczny "Bykowiańskie Mogiły" to największe na Ukrainie miejsce masowych pochówków ofiar politycznych represji z lat 1937-1941.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}