W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Czaputowicz w Nowym Jorku o nieproliferacji broni masowego rażenia

02.04.2019

– Sprawy nuklearne wracają na szczyt agendy polityki międzynarodowej i nie ma dnia bez wiadomości o nich – mówił szef polskiej dyplomacji podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ, którym zakończył drugi dzień pobytu w Nowym Jorku.

Minister Jacek Czaputowicz podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Minister Jacek Czaputowicz uczestniczył w briefingu wysokiego szczebla RB ONZ nt. nieproliferacji broni masowego rażenia: wspieranie Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) przed Konferencją Przeglądową w 2020 r. Briefingowi przewodniczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass.

W swoim wystąpieniu szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska od wielu lat aktywnie wspiera wzmocnienie norm i zasad w dziedzinie nieproliferacji broni masowego rażenia, rozbrojenia oraz wzmocnienia mechanizmów transparencji i środków budowy zaufania.

– W naszym wspólnym interesie leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zmniejszenie napięć w regionie i, co najważniejsze, zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Aby odnieść się do tych problemów, Polska wraz z USA zorganizowała w Warszawie Konferencję Ministerialną w celu promowania przyszłości pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

– Nie ulega wątpliwości, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest podstawowym dokumentem, pozostającym jedynym globalnym, prawnie wiążącym instrumentem, który zobowiązuje państwa nuklearne do kontynuowania negocjacji w sprawie rozbrojenia jądrowego – podkreślił minister Czaputowicz.

W trakcie swojego wystąpienia minister odniósł się także do łamania przez Rosję postanowień traktatu INF. – Jedynie powrót do pełnego przestrzegania przez Federację Rosyjską traktatu INF pozwoli na jego ocalenie. Unicestwienie traktatu będzie miało znaczący wpływ na strategiczną stabilizację Europy, a tym samym - na bieżący proces przeglądowy NPT.

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z 1968 r. stanowi podstawę międzynarodowego reżimu nieproliferacji. Opiera się on na trzech zasadniczych filarach: nieproliferacji, rozbrojeniu i pokojowym wykorzystaniu energii atomowej. Realizacja postanowień NPT jest przedmiotem regularnego przeglądu w ramach organizowanych co pięć lat Konferencji Przeglądowych - najbliższa odbędzie się w 2020 r.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}