W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Czaputowicz z wizytą na Ukrainie

15.01.2019

Poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz wyrażenie solidarności z narodem ukraińskim wobec rosyjskiej agresji były głównymi celami wspólnej wizyty ministra Jacka Czaputowicza wraz z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy oraz szefa ukraińskiego MSZ Pawło Klimkina w ukraińskim Dnieprze.

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą na Ukrainie

W ramach wizyty ministrowie spraw zagranicznych odwiedzili szpital im. Miecznikowa, w którym leczeni byli uczestnicy działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy oraz złożyli wizytę w muzeum Operacji Antyterrorystycznej. Za pomocą wideolinku ministrowie połączyli się z przedstawicielami władz lokalnych i portowych miasta Mariupol. Omówiono najpilniejsze potrzeby społeczności regionu po wprowadzeniu przez Rosję ograniczeń w żegludze po akwenie Cieśniny Kerczeńskiej.

Minister Jacek Czaputowicz, wspólnie z uczestniczącymi w wyjeździe ministrami, wyraził poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i podkreślił potrzebę zwiększenia ze strony Unii Europejskiej wsparcia rozwojowego dla obszarów przybrzeżnych Morza Azowskiego. Zwrócił też uwagę na konieczność aktywnych działań UE ws. zapobiegania rosyjskiej ekspansji w tym regionie, jak również wyraził solidarność z rodzinami ukraińskich żołnierzy. – Polska będzie zawsze wspierać proeuropejski wybór Ukraińców – powiedział szef polskiej dyplomacji.

W Kijowie szefowie dyplomacji spotkali się z prezydentem Petrem Poroszenko, który podziękował za ich zaangażowanie na rzecz umocnienia suwerenności Ukrainy. – Ze strony UE niezbędne jest utrzymanie aktywnej presji na Rosję w sprawie jej agresywnych działań, a ze strony Ukrainy – kontynuacja wysiłków reformatorskich – stwierdził minister Czaputowicz.

Wizyta na wschodzie Ukrainy przypadła kilka tygodni po incydencie z udziałem floty rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Czarnym. Wydarzenie z końca listopada ubiegłego roku zakończyło się przejęciem ukraińskich okrętów i zatrzymaniem marynarzy. Swoją obecnością szefowie dyplomacji kilku państw UE dali wyraz stanowczego poparcia dla Ukrainy, podkreślając jednocześnie, że nie może być zgody na łamanie przepisów prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej jakiegokolwiek członka społeczności międzynarodowej.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Sebastian Indra / MSZ

{"register":{"columns":[]}}