W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

18.03.2019

Relacje Unii Europejskiej z Chinami w perspektywie zaplanowanego na 9 kwietnia br. szczytu UE-Chiny oraz sytuacja w Mołdawii i w Jemenie były głównymi tematami dyskusji szefów dyplomacji państw członkowskich UE podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

W związku z piątą rocznicą nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini i ministrowie spraw zagranicznych UE28 ponownie podkreślili, że Unia Europejska nie uznaje tego aktu, stanowiącego rażące naruszenie prawa międzynarodowego. 

Ministrowie omówili ponadto stosunki z Chinami, szczególną uwagę poświęcając kwestiom bezpieczeństwa międzynarodowego, relacjom handlowym i potrzebie reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO). Minister Czaputowicz zaznaczył, że ‎powinniśmy rozwijać nasze relacje z Chinami w sposób  pragmatyczny i partnerski, a wypracowując unijną politykę wobec Pekinu, należy pogłębiać ekonomiczną spójność UE. Szefowie unijnej dyplomacji odnieśli się również do kwestii cyberbezpieczeństwa oraz budowy tzw. ‎connectivity między Europą i Azją. Szefowie dyplomacji państw członkowskich spotkali się również z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wangem Yi.

Przedmiotem obrad Rady była także sytuacja po wyborach w Mołdawii. - Liczymy na utworzenie koalicji parlamentarnej i sformowanie nowego rządu z należytym poszanowaniem standardów demokratycznych – powiedział Jacek Czaputowicz. Ministrowie podkreślili konieczność kontynuacji przez Mołdawię wdrażania umowy stowarzyszeniowej i wynikających z niej reform, w szczególności w zakresie walki z korupcją.

Rada przedyskutowała także trudną sytuację w Jemenie i stan implementacji porozumienia sztokholmskiego. Unijni ministrowie zgodzili się, że niezbędna jest presja na strony konfliktu w tej sprawie. Podkreślili również, że jednym z najważniejszych wyzwań jest aktualnie zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do kraju. Polska zgłosiła wolę przekazania dodatkowych funduszy w wysokości 2 mln złotych na rzecz Jemenu.

Spotkanie Rady poprzedzilo śniadanie ‎robocze szefów dyplomacji państw członkowskich UE z wicepremierem ds. europejskich Republiki Macedonii Północnej Bujarem Osmanim oraz ministrem spraw zagranicznych Nikolą Dimitrovem. Uczestnicy zgodzili się, że podpisanie Porozumienia z Prespy było historycznym osiągnięciem. Podkreślono jednak konieczność dalszych reform przed otwarciem przez Macedonię Północną negocjacji akcesyjnych z NATO.

Przy okazji posiedzenia FAC minister Jacek Czaputowicz spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wangem Yi. Głównym tematem rozmowy były relacje dwustronne.

Podczas wizyty w Brukseli szef polskiej dyplomacji uczestniczył również w seminarium organizowanym przez  German Marshall Fund pt. “NATO at Seventy – Post-Cold War Enlargement and the Future of Transatlantic Security” z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga oraz ministrów spraw zagranicznych państw obchodzących okrągłe rocznice wstąpienia do Sojuszu.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Sebastian Indra / MSZ

{"register":{"columns":[]}}