Minister Jacek Czaputowicz na forum Rady Praw Człowieka
26.02.2019
– Długoterminowy pokój i bezpieczeństwo można zapewnić i utrzymać jedynie wówczas, jeśli prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne są w pełni przestrzegane – powiedział szef polskiej dyplomacji w Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.
W europejskiej siedzibie ONZ szef polskiego MSZ wystąpił w Segmencie Wysokiego Szczebla otwierającym 40. sesję Rady Praw Człowieka. W swoim przemówieniu minister Czaputowicz przedstawił priorytety Polski w dziedzinie ochrony i promocji praw człowieka, w tym tych dotyczących mniejszości religijnych. – Polska jest szczególnie zaniepokojona wzrastającą dyskryminacją i prześladowaniami chrześcijan i innych mniejszości religijnych w wielu państwach świata – powiedział minister Czaputowicz. – Eskalacja przemocy i systematyczne naruszenia praw człowieka z powodu religii lub wyznania wymagają naszej zdecydowanej odpowiedzi – dodał.
W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji podkreślił również szczególne znaczenie, jakie Polska, aktywny uczestnik prac nad Konwencją Praw Dziecka, przywiązuje do tematyki ochrony praw dziecka. – Poprzez promocję praw zapisanych w Konwencji powinniśmy wszyscy dążyć do zapewnienia tego, aby dzieci mieszkające na całym świecie mogły w jak największym stopniu korzystać z przysługujących im praw człowieka – zaakcentował minister Czaputowicz.
Przemawiając na forum Rady Praw Człowieka szef polskiej dyplomacji odniósł się także do kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie, wskazując, że byłoby ono wyrazem zaangażowania Polski w prace systemu Narodów Zjednoczonych oraz naturalną kontynuacją trwającego niestałego członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister Czaputowicz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że promocja i ochrona praw człowieka mają kluczowy charakter w zapobieganiu konfliktom.
Szef polskiego MSZ wystąpił także na forum Konferencji Rozbrojeniowej, podkreślając potrzebę pilnego podjęcia prac negocjacyjnych, zgodnie z mandatem Konferencji. Za priorytetowe zadanie uznał szybkie rozpoczęcie negocjacji nad Traktatem o zakazie produkcji materiałów rozszczepialnych do celów wojskowych (FMCT). – Traktat stanowiłoby ważny wkład w umacnianie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przeciwdziałanie potencjalnemu użyciu materiałów rozszczepialnych przez aktorów pozapaństwowych – podkreślił minister Czaputowicz. Nawiązał także do trwającego procesu przeglądowego Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), w szczególności do przewodnictwa Polski w pracach II Komitetu Przygotowawczego. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że osiągnięty postęp będzie stanowił wkład do pozytywnego przebiegu Konferencji Przeglądowej NPT w 2020 r., wzmacniając tym samym Traktat i jego dalszą implementację.
W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz wysoko ocenił działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, podejmowane przez Stany Zjednoczone, Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną oraz Republikę Korei. Szef polskiej dyplomacji podkreślił przy tej okazji, że Polska - jako członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych - jest szczególnie zaangażowana w wysiłki mające na celu ustanowienie trwałego pokoju i bezpieczeństwa w tym regionie.
Podczas wizyty w Genewie minister Czaputowicz uczestniczył ponadto w spotkaniu wysokiego szczebla w sprawie kryzysu humanitarnego w Jemenie, którego kluczowym celem było zmobilizowanie donorów do zwiększenia swojego wsparcia na rzecz ludności cywilnej, będącej ofiarą konfliktu zbrojnego w tym kraju. W swoim wystąpieniu minister Czaputowicz ocenił, że pilne działania są nadal konieczne w celu poprawy warunków życia ludności jemeńskiej, zapewnienia jej ochrony i odwrócenia ryzyka klęski głodu. – Chcemy zaznaczyć naszą solidarność z tymi, którzy potrzebują wsparcia i czynić wszystko, aby pomóc bezpiecznie pokonać ten kryzys – stwierdzil szef polskiej dyplomacji. Warto zauważyć, że w odpowiedzi na kryzys jemeński Polska zobowiązała się w trakcie konferencji do przekazania donacji w wysokości 2 mln zł.
Na marginesie posiedzenia Rady Praw Człowieka szef polskiego MSZ spotkał się z Wysoką Komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet. Rozmówcy dyskutowali m.in. o priorytetach Polski w zakresie ochrony praw człowieka na forach międzynarodowych oraz polskiej kandydaturze do Rady. – Polska wspiera wysiłki na rzecz wzmocnienia Rady jako gremium, w którym wszyscy uczestnicy mają głos – zauważył szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz przypomniał, że Polska wsparła specjalny Fundusz mający na celu umożliwienie najmniej rozwiniętym krajom udziału w pracach Rady.
Podczas wizyty w Genewie minister Czaputowicz odbył też rozmowy dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Indonezji i Angoli, jak również z ministrem stanu ds. zagranicznych Arabii Saudyjskiej, z którymi rozmawiał m. in. o poparciu dla kandydatury Polski dla członkostwa w Radzie Praw Człowieka w latach 2020-2022.
Rada Praw Człowieka jest organem pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powstałym w 2006 r. Głównym celem tego organu jest promowanie poszanowania praw człowieka oraz podstawowych wolności. Rada składa się z 47 państw członkowskich ONZ. Polska w przeszłości dwukrotnie była członkiem Rady Praw Człowieka: w latach 2006-2007 oraz 2010-2013.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Fot. Sebastian Indra / MSZ