W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

10.12.2018

Sytuacja na Ukrainie oraz w regionie Bałkanów Zachodnich, Iran i Wenezuela, a także współpraca pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską były tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Dyskusja o Ukrainie odbyła się w kontekście ostatnich agresywnych działań Rosji wobec okrętów ukraińskich w Cieśninie Kerczeńskiej. W części obrad udział wziął również minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Polska zdecydowanie potępiła rosyjskie działania i wyraziła solidarność z Ukrainą oraz pełne poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej.  

Minister Czaputowicz przypomniał również o swojej niedawnej wizycie w Kijowie i przeprowadzonych rozmowach z ministrem Klimkinem, premierem Hrojsmanem oraz prezydentem Poroszenko na temat sytuacji na Morzu Azowskim. Jednocześnie podkreślił, że konieczne jest wywieranie silnej presji na Kreml w celu uwolnienia ukraińskich marynarzy, wydania Ukrainie zatrzymanych okrętów i przestrzegania praw żeglugowych.

- Unia Europejska musi okazać Ukrainie pełne wsparcie w tej sytuacji – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz zaznaczył przy tym, że Polska jest zwolennikiem wzmocnienia sankcji na Rosję w odpowiedzi na akt agresji na Morzu Azowskim i postępującą militaryzację tego akwenu.

Podczas dyskusji dotyczącej Bałkanów Zachodnich ministrowie omówili wyzwania związane z obecną sytuacją w regionie oraz w poszczególnych państwach bałkańskich. Podkreślili także potrzebę promowania przez Unię Europejską pozytywnej agendy dla państw bałkańskich.

‎- Dalsze rozszerzenie UE ma strategiczne znaczenie zarówno dla UE, jak i dla Bałkanów Zachodnich - zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził jednocześnie przekonanie, że w celu przekształcenia wizji rozszerzenia Unii w rzeczywistość, konieczne jest przyspieszenie reform w krajach kandydujących.

- Sukces naszej polityki w regionie jest testem dla unijnej polityki zagranicznej - zauważył szef polskiej dyplomacji, dodając, że geopolityczna próżnia zostałaby wypełniona przez innych aktorów, których działania wzmacniają strukturalne problemy w regionie. 

Przedmiotem obrad ministrów był również Iran w kontekście implementacji JPCOA oraz sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie wobec działań Iranu w regionie, odnieśli się do kwestii rozwijanego przez ten kraj programu balistycznego. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że potrzebne jest podejście holistyczne i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, a stabilizacja Bliskiego Wschodu jest kluczowa dla globalnego bezpieczeństwa.

W trakcie posiedzenia Rady podkreślono także potrzebę bliskiej współpracy pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską, między innymi w kwestiach migracyjnych, dotyczących zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz pokoju i bezpieczeństwa. Minister Czaputowicz wyraził zadowolenie  z faktu, że zarówno list intencyjny na temat pokoju, bezpieczeństwa i dobrego rządzenia (Memorandum of Understanding on Peace, Security and Government), jak i sojusz Afryka - Europa na rzecz zrównoważonych inwestycji i tworzenia miejsc pracy (Africa - Europe Alliance for Sustainable Investment and Jobs) wzmacniają współpracę pomiędzy Unią Europejską a Unią Afrykańską w obszarach kluczowych z punktu widzenia Polski. 

Uczestnicy posiedzenia omówili ponadto trudną sytuację polityczną i humanitarną w Wenezueli, wyrażając nadzieję, że powołanie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej przyczyni się do budowy zaufania pomiędzy rządem a opozycją wenezuelską.

Przy okazji posiedzenia FAC ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE spotkali się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. W trakcie rozmowy omówiono aktualne problemy w świadczeniu pomocy humanitarnej na świecie.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski/MSZ

{"register":{"columns":[]}}